Pazar, Şubat 28, 2021

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 19.02.2021

Usd/TL:

Kasım ayı başından bu yana Ekonomi Yönetimi’nin ortaya koyduğu söylem ve aksiyonların piyasa tarafından olumlu algılandığı kanaatimizi koruyoruz. Mevcut tutum korundukça zamanla daha fazla olumlu etki görülebileceği fikrindeyiz. Merkez Bankası, şahin duruşunu pekiştirerek sürdürüyor. Döviz Mevduatlarında sınırlı bir azalma var. Azalmanın süreklilik kazanması önem arz ediyor.

PPK politika faizini değiştirmedi(17%). Enflasyon artışında kur, birikimli maliyet, gıda ve diğer emtialardaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yükselişin etkili olduğu belirtildi. Enflasyonda kalıcı düşüş görülünceye dek sıkı duruşun süreceği yaklaşımı yinelendi. Enflasyonda ‘yüzde 5 hedefi’ metne girdi. Şahin tonun biraz daha arttığı kanaatindeyiz.

Global risk iştahı zayıf seyirde üçüncü gününe başlıyor. ABD kaynaklı haber akışı ana gerekçe. İstihdam verisindeki zayıflık, Biden yönetiminin vergi artışı planladığının açıklanması dün öne çıktı. ABD tahvil faizleri eriştikleri zirvelere yakın seyretse de ABD para birimi biraz güç kaybetti.

Dün sabah 90,95 civarında olan Dolar Endeksi bu sabah 90,60 seviyesine gevşedi.

Parite bu sabah 6,98 civarında işlem görüyor. 6,96 ve 6,92 seviyeleri destek; 7,04 ve 7,08 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 8,45 civarında işlem gören paritede 8,40 ve 8,37 destek; 8,49 ve 8,53 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98