Salı, Kasım 24, 2020

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 17.11.2020

Usd/TL:

Yurt içi piyasalarda bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek TCMB PPK toplantısı ön planda takip edilecek. Geçtiğimiz haftaya ekonomiye ilişkin gelişme ve açıklamalar damgasını vurdu. Yurt içi piyasalar haftaya Hazine ve Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı değişiklikleri ile başladı. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile perçinleşen pozitif hava etkisi ile TL ve TL varlıklar hafta boyunca değerlenmeye devam etti. Dün ise TL’de bir miktar değer kaybı görüldü. Türkiye 5 yıllık CDS yaklaşık 140 puan düşüşle 400 seviyelerine geriledi.

Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. Yurt dışındaki varlıkların ülke ekonomisine girmesini hedefleyen “Varlık Barışı” 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yeniden yürürlüğe girdi.

Kovid-19 ile mücadele kapsamında önlemler artırılıyor. Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındığını belirtti. Bugün Kabine Toplantısı sonrası yeni koronavirüs tedbirlerinin açıklanması bekleniyor.

Global piyasalarda ABD seçimi sonrası yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler ön planda takip edilirken artan vaka sayılarına rağmen aşı haberlerine ilişkin olumlu gelişmelerle piyasalarda risk iştahı tutunma çabasında. Pfizer-BioNTech’den sonra Moderna’nın da aşısının koronavirüse karşı %94,5 oranında etkili olduğunu açıklaması ile pozitif hava hakim. Moderna aşının acil kullanımı için önümüzdeki haftalarda izin başvurusu yapacaklarını açıkladı. Dolar Endeksi 92,50 seviyelerinde.

Bu sabah 7,69 seviyelerinde işlem gören USD/TL kurunda 7,64 ve 7,50 seviyesi destek; 7,75 ve 8 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,12 civarında işlem gören paritede 9 ve 8,90 destek; 9,18 ve 9,27 seviyesi direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.70
  THYAO.IS₺11.83
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.06
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.30