Çarşamba, Kasım 25, 2020

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 16.11.2020

Usd/TL:

Yurt içi piyasalarda bu hafta19 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek TCMB PPK toplantısı ön planda takip edilecek. Geçtiğimiz haftaya ekonomiye ilişkin gelişme ve açıklamalar damgasını vurdu. Yurt içi piyasalar haftaya Hazine ve Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı değişiklikleri ile başladı. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile perçinleşen pozitif hava etkisi ile TL ve TL varlıklar hafta boyunca değerlenmeye devam etti.

Türkiye 5 yıllık CDS yaklaşık 140 puan düşüşle 403 seviyelerine geriledi. Ekonomide yeni döneme işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasaların etkin, şeffaf ve istikrarlı bir hale ulaştırılacağının sinyallerini verirken, iş ve yatırım ortamının düzeltileceğini ve güven ile kredibilitenin artırılacağını, uluslararası yatırımcılar ile yakın temas halinde olunacağını söyledi. Ayrıca TCMB’nin atacağı adımların ve TCMB başkanının yanında olacağını belirtti.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacakları belirtti. TCMB Başkanı görevine atanan Naci Ağbal, Merkez Bankası olarak temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını vurguladı ve 19 Kasım PPK toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip gelişmeler de yakından takip edilerek, oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararlarının alınacağını belirtti.

Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. BDDK son olarak geçtiğimiz hafta yabancı bankalarla swap limitlerini esnetti. Global piyasalarda ABD seçimi sonrası yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler ön planda takip edilirken artan vaka sayılarına rağmen aşı haberlerine ilişkin olumlu gelişmelerle piyasalarda risk iştahı tutunma çabasında. Dolar Endeksi 92,60 seviyelerinde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kasım ayı Beklenti Anketi’ne yılsonu enflasyon beklentisi %11,76’dan %12,47’ye yükseldi. Yıl sonu dolar kuru beklentisi 7,89 ve 12 ay sonrası beklentisi ise 8,41 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta genelinde TL’de izlediğimiz değerlenmeye istinaden USD/TL paritesi bu sabah 7,67 seviyelerinde işlem görüyor. USD/TL kurunda 7,50 ve 7,40 seviyesi destek; 7,75 ve 8 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,09 civarında işlem gören paritede 9 ve 8,90 destek; 9,13 ve 9,27 seviyesi direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.16
  THYAO.IS₺11.92
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.05
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.37