Pazar, Ocak 24, 2021

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 14.12.2020

Usd/TL:

Ekonomi Yönetimi ekonomide toparlanmayı desteklemek için adımlar atıyor. Kasım ayın başından bu yana atılan adımlar olumlu sonuçlar doğurdu. Salgının ekonomik etkilerini azaltmak ve ekonomik aktiviteyi canlı tutmak, vaka sayılarının arttığı ve kısıtlamaların gündeme geldiği bugünlerde önem arz ediyor.

Enflasyonu ve enflasyon beklentilerini olumluya çevirmek için TL faizler dikkat çekici seviyelere erişti. Bu, TL üzerindeki baskıyı azaltıcı etki yapıyor. Ancak enflasyonda yükselişin-yükseliş algısının kırıldığına dair piyasada bir konsensüs olduğunu söyleyemeyiz. Yani TCMB’nin sıkı duruşunun devam edeceği kanaatindeyiz.

TCMB politika faizi 15%, TÜFE 14,03% seviyesinde. Bu ayki PPK toplantısı 24 Aralık’ta yapılacak. Global piyasalarda aşı ve ABD’deki yeni teşvik paketi fiyatlamada ana unsurlar. Paketteki gecikme moralleri biraz bozsa da risk iştahı önemli oranda gücünü koruyor.

Yeni haftaya başlarken pakete ilişkin haberler iyimserlik yaratacak nitelikte. Diğer yanda ise vaka sayılarındaki artışın ve kısıtlamaların ekonomik faaliyetleri yavaşlatacağı endişelerine yol açıyor. Dolar Endeksi 90,8 seviyesinde işlem görüyor.

AB ve ABD’de ülkemiz aleyhine çabalar takip ediliyor. Ülkemize yaptırım uygulanması yönünde söylemleradımlar söz konusu. AB, yaptırıma yönelik adım atmadı. ABD tarafında ise ülkemize yaptırım uygulanma kararının çıkması yüksek. Kongre’nin onayladığı tasarıyı Trump veto etti. Ancak Kongre’nin tekrar onaylama ihtimali yüksek.

Bu sabah 7,864 seviyelerinde işlem gören paritede 7,84 ve 7,81 seviyeleri destek; 7,90 ve 7,92 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,544 civarında işlem gören paritede 9,52 ve 9,49 destek; 9,566 ve 9,60 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39