Cumartesi, Kasım 28, 2020

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 12.11.2020

Usd/TL:

Yurt içi piyasalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi hakkındaki açıklamaları ve yerli / yabancı yatırımcılara verdiği olumlu mesajlar ile TL ve TL varlıklarda değer kazançları ve pozitif hava hakim. Ekonomide yeni döneme işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasaların etkin, şeffaf ve istikrarlı bir hale ulaştırılacağının sinyallerini verirken, iş ve yatırım ortamının düzeltileceğini ve güven ile kredibilitenin artırılacağını, uluslararası yatırımcılar ile yakın temas halinde olunacağını söyledi. Ülke risk priminin önümüzdeki dönemde düşürüleceğinin altı çizildi. Ayrıca TCMB’nin atacağı adımların ve TCMB başkanının yanında olacağını belirtti.

Türkiye 5 yıllık CDS 403 seviyelerine geriledi. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacakları ifadeleri de piyasaya olumlu yansıdı. Yeni TCMB Başkanı Ağbal, hafta başı yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası olarak temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını vurgularken, 19 Kasım PPK toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip gelişmeler de yakından takip edilerek, oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararlarının alınacağını belirtti.

Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. BDDK dün yabancı bankalarla swap limitlerini esnetti. Normalleşme adımları kapsamında BDDK yerli bankaların yabancı bankalarla vadede TL satım yönünde gerçekleştireceği para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem limitlerini artırdı. TBMM Genel Kurulunda, borç yapılandırması ve istihdam teşvikine ilişkin düzenlemeleri de içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Öte yandan Kovid-19 ile mücadele kapsamında yurt içinde de önlemler artırıldı.

TCMB verilerine göre cari işlemler hesabı Eylül ayında beklentilerin altında 2,36 milyar dolar açık verdi. Bugün yabancı yatırımcıların 6 Kasım bono ve hisse stoğu açıklanacak. Dün BDDK’nın swap hamlesi ile değerlenen TL’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın piyasa dostu açıklamaları sonrası değer kazançları hızlandı. Dün 7,78 seviyelerine kadar çekilen USD/TL kuru bu sabah 7,86 seviyelerinde işlem görüyor.

Paritede 7,78 ve 7,50 seviyesi destek; 8 ve 8,20 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,26 civarında işlem gören paritede 9,08 ve 8,90 destek; 9,50 ve 9,75 seviyesi direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09