Pazar, Kasım 29, 2020

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 05.11.2020

Usd/TL:

Global piyasalarda son haftaların en önemli gündem maddesi olan ABD Başkanlık seçimini kimin kazanacağının yanı sıra sonuçların hızlı netleşip netleşmeyeceği önem
taşıyor. Dolar Endeksi 93,35 seviyelerinde. Yurt içinde dün TCMB’nin enflasyon değerlendirmesinde, çekirdek enflasyon göstergelerinde önemli bir değişiklik
olmadığını ve yüksek seyrin devam ettiğini belirtti. Yıllık enflasyonun gıda ve temel mal gruplarında artarken, enerji grubunda gerilediği, hizmet grubunda ise yataya seyir izlediği belirtildi. Önceki gün TUİK’in açıkladığı verilere göre TÜFE Ekim ayında piyasa beklentilerine paralel olarak bir önceki aya göre %2,13 artış gösterdi.

Böylece yıllık enflasyon %11,75’den Ekim ayında %11,89’a yükseldi. TCMB tarafından dün açıklanan TÜFE bazlı Reel Efektif Döviz Kur Endeksi Ekim ayında önceki seviyesinden %2,7 değer kaybederek 60.66 ile tarihi dip seviyeye geriledi. Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak Merkez Bankası haftalık swap işlemlerinde uyguladığı faizi 150 baz puan artışla %13,25’e yükselterek sıkılaştırma adımlarına bir yenisini ekledi.Kovid-19 ile mücadele kapsamında yu rt içinde de önlemler artırıldı.

Yurt içi tarafta jeopolitik riskler de takip edilmeye devam ediyor. 14 Kasım’a kadar Navtex ilan edilen Doğu Akdeniz konusu, ABD ile gerilime konu olan ve ABD’nin yaptırımları gündeme getirdiği S-400 konusu, Fransa ile artan tansiyon ana başlıklar. Türkiye 5 yıllık CDS 543 seviyesinde.

Yurt dışı tarafta bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, değişiklik beklenmeyen faiz kararının açıklanacağı FED FOMC toplantısı, FED Başkanı Powell’ın
konuşması ve İngiltere Merkez Bankası kararı takip edilecek. Para Politikası Kurulu’nun sürpriz bir kararla politika faizini sabit bırakması sonrası başladığı yükselişe jeopolitik konuların da öne çıkmasıyla devam eden USD/TL paritesi dün volatil bir seyir izlerken bu sabah 8,47 seviyelerinde işlem görüyor. Haber akışına bağlı volatilite ve yön bulma çabası görüleceğini düşündüğümüz paritede 8,40 ve 8,35 seviyesi destek; 8,50 ve 8,54 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,95 civarında işlem gören ve haber akışına bağlı yön bulma çabası görüleceğini düşündüğümüz paritede 9,84 ve 9,75 destek; 9,99 seviyesi direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09