Cumartesi, Kasım 28, 2020

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 03.11.2020

Usd/TL:

Global piyasalarda son haftaların en önemli gündem maddesi olan ABD Başkanlık seçimi bugün yapılacak. Artan vaka sayıları ve ABD’de seçim sonrasına ertelenen yeni teşvik paketi ile risk iştahında düşüş gözlemlenirken dün yurt dışında iyi gelen verilerin etkisiyle bir miktar toparlanma görüldü. Dolar Endeksi 93,95 seviyelerinde.

Yurt içi tarafta 6,9 büyüklüğündeki Ege Bölgesi’ndeki depremin yarattığı hasar ve kayıplar ülkede ana gündem olarak öne çıkıyor. Ekonomi tarafından bugün TÜİK Ekim ayı enflasyon verileri açıklanacak. Ortalama beklenti %2,10-2,15 artış olacağı yönünde. Yurt içinde dün gelen veriye göre imalat PMI endeksi Ekim ayında 53.9 ile önceki aya göre 1.1 puan artış gösterdi ve iyileşmeye işaret etti. Ekim ayı dış ticaret açığı ise 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yarın TCMB Ekim ayı enflasyon değerlendirmesini açıklayacak. Geçtiğimiz hafta TCMB yılın son Enflasyon Raporu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini beklendiği gibi yukarı yönlü revize ederek, bir önceki toplantıda %8,9 olan tahminini 2020 yıl sonunu için %12,1 olarak, 2021 yıl sonu tahminini ise %9,4 olarak açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Uysal swap anlaşmaları için son aşamaya gelindiğini açıklarken, ilave sıkılaşma gereği durumunda politika faizi dahil her türlü adımın atılacağı belirtildi.

Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK normalleşme kapsamında adımlar atmaya devam ederken yurt içi tarafta jeopolitik riskler öne çıkmaya devam ediyor. 14 Kasım’a kadar Navtex ilan edilen Doğu Akdeniz konusu, ABD ile gerilime konu olan ve ABD’nin yaptırımları gündeme getirdiği S-400 konusu, Fransa ile artan tansiyon ana başlıklar. Türkiye 5 yıllık CDS 566 seviyesinde.

Para Politikası Kurulu’nun sürpriz bir kararla politika faizini sabit bırakması sonrası yükselişe geçen USD/TL paritesi jeopolitik konuların da öne çıkmasıyla bu sabah 8,42 seviyelerinde işlem görüyor. Paritede 8,37 ve 8,30 seviyeleri destek; 8,45 ve 8,50 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,82 civarında işlem gören paritede 9,78 ve 9,69 destek; 9,85 ve 9,89 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09