Çarşamba, Kasım 25, 2020

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 02.11.2020

Usd/TL:

Global piyasalarda yeni haftanın en önemli gündem maddesi ABD Başkanlık seçimi. Artan vaka sayıları ve ABD’de seçim sonrasına ertelenen yeni teşvik paketi ile risk iştahında düşüş gözlemleniyor. Dolar endeksi 94,15 seviyelerinde. Yurt içi tarafta 6,9 büyüklüğündeki Ege Bölgesi’ndeki depremin yarattığı hasar ve kayıplar ülke gündemine yerleşti.

Ekonomi tarafından yarın TÜİK Ekim ayı enflasyon verileri ve çarşamba günü TCMB Ekim ayı enflasyon değerlendirmesini açıklayacak. Cuma günü TÜİK tarafından açıklanan veriye göre Türkiye’nin dış ticaret açığı Eylül ayında 4,83 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Bugün yurt içinde imalat sanayi PMI endeksi Ekim ayı gerçekleşmesi açıklanacak. Yurt dışı tarafta bu hafta PMI verileri takip edilecekken, ABD’de FOMC toplantısı (Perşembe) ve tarım dışı (Cuma) istihdam verisi öne çıkıyor.

Yurt içi tarafta Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK normalleşme kapsamında adımlar atmaya devam ederken jeopolitik riskler de ön plana çıkmış durumda. 14 Kasım’a kadar Navtex ilan edilen Doğu Akdeniz konusu, ABD ile gerilme konu olan ve ABD’nin yaptırımları gündeme getirdiği S-400 konusu, Fransa ile artan tansiyon ana başlıklar. Türkiye 5 yıllık CDS 558 seviyesinde. Para Politikası Kurulu’nun sürpriz bir kararla politika faizini sabit bırakması sonrası yükselişe geçen USD/TL paritesi jeopolitik konuların da öne çıkmasıyla bu sabah 8,35 seviyelerinde işlem görüyor. Paritede 8,30 ve 8,26 seviyeleri destek; 8,37 ve 8,42 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,72 civarında işlem gören paritede 9,69 ve 9,64 destek; 9,78 ve 9,82 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.70
  THYAO.IS₺11.83
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.06
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.30