döviz yorumları

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / İntegral Yatırım – 29.06.2020

Güncellenme Tarihi


Usd/TL:

Geçtiğimiz hafta TCMB 25 baz puan indirim beklentisinin aksine bir hafta vadeli repo faiz oranını %8,25 seviyesinde sabit bıraktı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada virüs salgınına ilişkin küresel zayıflığın yılın ikinci çeyreğinde derinleştiği, normalleşme adımlarına bağlı olarak kısmı toparlanma gözlemlendiği, küresel etkilerin yakından takip edildiği belirtildi.

Reklam
doviz_coinotag

Korona-virüsün etkilerini azaltma konusunda Ankara adım atmaya devam ediyor. Salgının ekonomik etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin korunması amacıyla 400’ün üzerinde ürüne Eylül sonuna kadar %20 ye varan değişen oranlarda geçici ek ithalat vergisi getirildi. Ekim’den itibaren ise %10’a kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak. Mayıs ayında ise 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Para swap’ına dair beklentiler varlığını koruyor.

Reklam

Global piyasalarda ise artan vaka endişeleriyle risk iştahı sınırlanıyor. Toparlanmaya işaret eden verilerden destek bulan piyasaların olumlu fiyatlama isteğini vaka sayılarındaki artış baskılarken, parasal destek paketleri bu süreçte piyasalara moral verici ana unsur konumunda. Piyasalar bu iki faktör arasında denge bulmaya çalışıyor. Dolar Endeksi bu sabah 97,25 civarında işlem görüyor.

Yurt içi tarafta bugün TÜİK tarafından haziran ayı Ekonomik Güven Endeksi açıklanacak. Perşembe günü Haziran PPK özeti, cuma TÜİK Haziran ayı enflasyon verisi ön planda takip edilecek.

Usd/TL paritesi bu sabah 6,85 civarında işlem görüyor. 6,88 ve 6,914 direnç; 6,81 destek konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Eur/TL paritesi bu sabah 7,71 civarında işlem görüyor. 7,77 ve 7,87 direnç; 7,65 destek konumunda.

Kaynak: İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni

Dolar yatırımınızı sanal dolar satın alarak, hafta sonlarını beklemeden de önerdiğimiz borsadan yapabilirsiniz!


Döviz yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.