Pazartesi, Ocak 18, 2021

Dolar/TL kuru 5,79’a yaklaşarak son 1.5 ayın rekorunu kırdı!

Haziran 28’den sonra, ilk defa Dolar / TL kuru 5,79’a kadar çıktı ve bu süreçteki rekoru kırdı! Peki detaylar nedir, ve Dolar/TL’yi neler bekliyor?

Mayıs ayı içerisinde, yılın en yüksek seviyesi olan 6,24 aralığı, USD/TRY paritesinde yönünü aşağı çevirdi ve aylık bazda son 3 ayı düşüşle tamamlayarak Nisan ayı seviyesine geriledi.

 Ağustos ayının başında düşüş devamlılığı görülen parite, geçen hafta hafif yükseliş yaşadı ve haftayı 5,56 seviyelerinde tamamladı. Bu hafta ise kur haftanın 4 işlem gününde %3 yükseliş yaşadı ve 5,789₺ seviyesine yükselerek 28 Haziran sonrası en yüksek seviyeye dokundu.

Dolar / Türk Lirası, 5,789 seivyelerini görürken 16:50 itibariyle 5,763 seviyelerinde.

Kurun bu hafta yükseliş yaşamasında küresel neden olarak risk iştahının zayıf olması ve ABD Dolar Endeksi’nin yükselişine devam etmesi etkili olsa da TL’nin diğer gelişen ülke paralarından negatif ayrışmasında iç faktörler etkili oluyor. Göstergelerdeki daralmanın devam ettiğini göstermesi, TCMB’nin zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gitmesi, siyasi ve sınır ötesi operasyonlarda tansiyonun yükselmesi TL üzerinde baskıya neden oluyor. Ayrıca kurun önceki hafta son 3 ayın en düşük seviyesine inmesi ile kapanan pozisyonlar da yükselişi tetikliyor.

Hafta başından itibaren negatif devam eden TL, bugün de dolar karşısında %1 düşüş yaşarken altın fiyatlarında yükseliş görünüyor.

Gram Altın / Türk Lirası 279₺’yı görürken 16:50 itibariyle 278₺ seviyelerinde.

TL, RESMİ TATİL ÖNCESİ POZİTİF AYRIŞIYORDU

ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faizin etkisiyle, TL bu çeyrekte en iyi performansı gösteren EM para birimi olurken, tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde de düşüş de gözlenmişti.

Bu sayede TL bu çeyrekte gelişmekte olan ülke para birimlerinin arasında en güçlü para birimi olurken, tahvil getirileri bu yılın başındaki en kötü seviyelerden en iyilerin arasına yükseldi. Ancak bu trend Ağustos’ın ikinci haftası itirabıyla terse dönmüş durumda.

Günün devamında Dolar / TL’yi, ABD’den gelecek haftalık işsizlik başvuruları ve PMI rakamları izlenecek.

Kaynak: Investing, TradingView

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.10
  THYAO.IS₺13.12
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.04