Dolar fiyatları ne olacak? Dolar endeksindeki düşüş USDTRY’yi nasıl etkileyecek? İşte detaylar

Döviz Yorum Analizi
Döviz Yorum Analizi

Dolar fiyatları ne olacak? Dolar endeksindeki düşüş USDTRY’yi bu hafta nasıl etkileyecek? İşte detaylar… Haftaya zayıf bir başlangıç yapan dolar endeksi, dün gün içerisinde 93 seviyesi altında geriledi ve günü düşüşle tamamladı.Dolar endeksindeki düşüş eğilimi paralelinde dün gelişen ülke para birimlerinde olumlu bir seyir hakimken, Türk lirası dolar karşısında zayıf bir performans izledi. Bununla birlikte USDTRY paritesi akşam saatlerinde 7,50 seviyesi üzerini test etti. Türkiye 5 yıllık CDS primi 518 baz puana yükselirken, AOFM %10,32’ye çıktı.

Dolar fiyatları ne olacak?

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,48 seviyesinden işlem görüyor. 93 seviyesi altındaki hareketine devam eden dolar endeksi ise 92,85 seviyesinde hareket ediyor. Dolar endeksinde etkili olmaya devam eden satıcılı görünüm ile birlikte gelişen ülke kurlarındaki primli seyir sürerken, Türk lirasının ise orta sıralarda yer almakta olduğu görülüyor. Kısa vadeli teknik görünüme baktığımızda göstergelerin USDTRY paritesinin bugün içerisinde 7,45 – 7,53 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini verdiğini görüyoruz.

Bugün yurt içi piyasalarda Hazine ihaleleri, Ağustos Konut Satış verileri ve Ağustos Merkez Yönetim Bütçe verileri takip edilecek. Yurt dışında ise Almanya Eylül Ayı ZEW Ekonomik Büyüme Beklenti Endeksi, ABD Eylül Ayı New York Empire State İmalat Endeksi ve ABD Ağustos Ayı Aylık Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Devrim Çaçal
Devrim Çaçal, uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle coinotag.com'u kurdu. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor.