Dolar Endeksi (DXY) güçlü görünümünü koruyarak yükselirken USDTRY’de onu takip ediyor! İşte detaylar

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Haftanın ilk işlem gününde eurodaki sert düşüş eğilimi piyasalarda etkili oldu. Avrupa genelinde artış kaydeden koronavirüs vakaları karantina uygulamalarının yeniden sıkılaştırılabileceğine ilişkin endişeleri artırırken, Avrupa’da sağlık yetkililerden gelen uyarılar da kaygıları besledi. Bununla birlikte euro sert bir şekilde değer kaybederken, 92,75 seviyesinden yükselişe geçen geçen dolar endeksi 93,70 seviyesi üzerine kadar çıktı. Dolar endeksinde görülen sert yükseliş hareketi paralelinde gelişmekte olan ülke para birimleri haftanın ilk işlem gününde satıcılı bir seyir izledi. Bu çerçevede 7,64 seviyesi üzerini test eden USDTRY paritesi günü yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 567,58 baz puana çıkarken, AOFM %10,61 seviyesine yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,63 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde gelişen ülke kurlarındaki satıcılı seyir devam ederken, Türk lirasının ise orta sıralarda yer aldığı görülüyor. Dolar endeksi ise 93,50 seviyesinden işlem görerek güçlü görünümünü koruyor. Kısa vadeli teknik göstergeler USDTRY paritesinin bugün içerisinde 7,60 – 7,60 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda Eylül Tüketici Güven Endeksi ile Hazine’nin düzenleyeceği ihaleler takip edilecek. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Eylül Ayı Tüketici Güven Endeksi (Öncü), ABD Ağustos Ayı Güncel Konut Satışları ve ABD Eylül Ayı Richmond Fed İmalat Endeksi verileri açıklanacak. Ayrıca, Fed Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin bugün Türkiye saatiyle 17:30’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde sunum yapacak ve gelen soruları yanıtlayacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster