Salı, Kasım 24, 2020

Çin’den Resmi Duyuru: Dijital Yuan, WeChat ve Alipay ile Uyumlu Olacak

Önümüzdeki yıl tamamen dolaşımda olması beklenen dijital Yuan’ın ülke içindeki başlıca ödeme ağlarıyla uyumlu olacağı bildiriliyor.

Çin Halk Bankası’nın dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, Merkez Bankası destekli dijital Yuan’ın WeChat Pay ve Alipay gibi büyük mobil ödeme cüzdanlarıyla uyumlu olacağını söyledi. South China Morning Post tarafından yayınlanan bir rapora göre Mu, bir konferansta dijital Yuan’ın WeChat Pay ve Alipay ile rekabet etmeyeceğini söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

“Dijital Yuan ve WeChat ve Alipay gibi platformlar aynı büyüklükte değil. WeChat ve Alipay cüzdandır, dijital Yuan cüzdandaki paradır. “

Bununla birlikte, bu son açıklamalar, yerel kaynaklardan gelen ve Çin’in dijital para birimini iki ödeme devine alternatif olarak piyasaya süreceğini öne süren önceki raporlarla uyumlu görünmüyor. Zira önceki açıklamalarda, Çin’in önerdiği dijital para biriminin, bankaların mobil ödemelerdeki açığı kapatmasına yardımcı olacağı ve ayrıca Alipay ve WeChat’in hakimiyetini azaltacağı bildirilmişti.

Dijital Yuan’a şu anda özel bir mobil cüzdan uygulaması aracılığıyla sınırlı kullanıcılar tarafından erişilebilir. Konferansta Mu, dijital Yuan için mobil cüzdanların piyasadaki çok sayıda sahte dijital Yuan cüzdanı olduğunu belirtti. Ayrıca, kullanıcıların dolandırıcılık sorunuyla karşı karşıya olduğunu da söyledi. Mu, sahte cüzdanların etkisini azaltmanın, ancak Merkez Bankası’ndan kullanıcılara kadar ilgili tüm tarafların gerekli önlemleri almasıyla mümkün olacağını söyledi.

Başka bir açıklamada Mu, dijital Yuan’ın merkezi bir altyapı üzerinde çalıştığını ve onu Facebook’un Libra ve Bitcoin (BTC) gibi özel para birimlerinden farklılaştırdığını söyledi.

Çin Bankası, dijital para girişimi ile ilgili adımlarını hızlandırdı. Yakın zamanda dijital Yuan için bir düzenleyici çerçeve ve meşruiyet sağlamak için bir yasa tasarısı yayınladı. Şu anda bile, Federal Rezerv, CBDC için ülke çapında pilot uygulamasına devam ettiğini söylüyor.i

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16