Pazartesi, Ocak 18, 2021

Başka bir ülke deneysel dijital euro testlerine katıldı!

İtalyan Bankalar Birliği (ABI), dijital euro projesi üzerinde pilot çalışmalara başladığını ve Avrupa dijital para biriminin uygulanmasını bağımsız olarak desteklediğini doğruladı.

Duyuruya göre, dernek deneysel bir dijital euro geliştirmek için ABI Lab adlı kendi Ar-Ge şubesini ve ülkedeki kurumsal bankaları kullanıyor.

ABI tarafından test edilen dijital euro çalışmasının, mevcut elektronik ödeme yöntemlerinden ayrılmak için iki ana alana odaklanacağı bildiriliyor: teknik işlem yeteneği analizi ve merkez bankası dijital para birimlerini programlama esnekliği.

İtalyan kurumsal ağ şirketi SIA, teknik yeterlilik çalışmalarında birliğe yardımcı olacak. SIA ayrıca ABI’nin blok zinciri tabanlı bankalar arası konsensüs katmanı olan Project Spunta üzerinde çalışıyor.

Proje deneysel bir dijital euro’ya odaklansa da, İtalya’nın merkez bankası ile ilişkili olduğuna dair hiçbir gösterge yok. Bunun yerine, dijital hizmetler şirketi Reply ve danışmanlık devi PwC gibi diğer isimler pilot çalışmadaki ortaklarıdır.

ABI için program, İtalyan bankalarını dijital bir avronun dahil olabileceği bir geleceğe hazırlama girişiminin bir parçası. ABI adına konuşan sözcü, projenin amaç ve hedefleri hakkında şunları söyledi:

“Girişimin amacı, kamuoyundaki tartışmalara katkıda bulunmak için erken hareket etmek ve İtalyan bankalarının geleceğe hazırlanmalarını desteklemektir. [Avrupa Merkez Bankası tarafından alınacak] Kararı tahmin etmeyi değil, olası kullanım durumlarını keşfetmeyi ve olası uygulamasının sonuçlarının önünde düşünmeyi amaçlamaktadır. ”

Aralık ayında, bir Avrupa Merkez Bankası yetkilisi, bankanın dijital euro için değerlendirme aşamasının 2021’e kadar uzayabileceğini söyledi. Geçmiş raporlar ayrıca merkez bankasının dijital para biriminin gelişmesi için en az beş yıla ihtiyacı olduğunu belirtti.

Bank of France deneysel dijital euro için halihazırda birkaç test protokolü yürütmektedir. Ethereum geliştiricisi ConsenSys, merkez bankası için dijital avroyu test eden şirketlerle işbirliği yapan blockchain şirketleri arasında başı çekiyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18