Pazar, Nisan 18, 2021

Deniz Yatırım’dan Yüksek Getiri Potansiyelli Hisse Önerileri ve Yorumları

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

PETKM; Etilen-nafta spread’i geçen hafta geriledi / sınırlı olumsuz

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY5.99
Hedef Fiyat/Hisse TRY6.50
Getiri Potansiyeli 9%

 Petkim tarafından paylaşılan verilere göre, etilen-nafta spread’i Nisan ayının ilk haftasında haftalık bazda 21,5 USD (-%3,3) azalışla 637,7 USD seviyesine geriledi. Etilen fiyatları %1,3 oranında artarken, nafta fiyatındaki belirgin artış (%6,7) spread’in azalmasında etkili oldu. Hatırlanacağı gibi, spread önceki hafta da haftalık bazda 25,5 USD azalış göstermişti.

 Mayıs 2020’deki dip seviyesinden (287 USD) itibaren yükseliş eğiliminde olan spread’de 2020 yılının son iki ayında yükselişin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Petrokimya endüstrisi için genel bir karlılık metriği olan nafta-etilen spread’inin yükselişi özellikle 2020 yılı son çeyrek dönemde Petkim’in operasyonel ve finansal sonuçlarını olumlu yönde etkilemişti.

 2021 yılının başında piyasalardaki beklentilere bakıldığında, aşılamanın etkisiyle mobilitenin artması ve buna bağlı olarak nafta fiyatlarının yükselmesi sonucunda spread’in daralması endişesi yer alıyordu. İlk çeyrek dönemde beklentimize paralel olarak yüksek seviyelerin korunduğunu gözlemledik. Bu hafta görülen azalışı sınırlı olumsuz olarak değerlendiriyoruz. İkinci yarı öncesinde kalıcı bir düşüş trendi beklememekle birlikte sonraki haftalarda toparlanma görülüp görülmeyeceğini yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı; 2021 Mart ayında yıllık %93 arttı / olumlu

 Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin paylaştığı verilere göre, Mart ayında toplam hafif araç satışları (otomobil ve hafif ticari araçlar) yıllık bazda %93 yükseliş ile 96.4 bin adet olarak gerçekleşti. Faizlerde yaşanan yükseliş ve vergi oranlarındaki değişiklik gibi gelişmelere rağmen otomobil satışlarındaki artışın yıllık bazda devam ettiğini görüyoruz. Yurt içi satış verilerinin otomotiv hisseleri üzerinde olumlu bir etki yapacağını tahmin ediyoruz.

 Otomobil satışları, Mart ayında yıllık %91 yükseliş ile 76.3 bin adet olurken, hafif ticari araç pazarı yıllık %98 artarak 20 bin adet seviyesinde gerçekleşti.

 Tofaş, Mart ayında yıllık bazda %76 artışa denk gelen, 12.9 bin adet satışla sektör ortalamasının üzerinde bir performans sergiledi. Yurt içi otomobil satışları Mart ayında yıllık %76 artış ile 9.2 bin, hafif ticari araç satışları da %76’lık bir artış göstererek 3.7 bin adet olarak gerçekleşti. ÖTV artışından kaynaklı talep – satış fiyatı açısından daha uygun olan ve yerli üretim yapan firmalara yöneldiği için aylık verilerin Tofaş’a olumlu etki edeceği düşüncesindeyiz.

 Doğuş Otomotiv Mart ayı toplam hafif araç satışları yıllık %108 artış ile 20 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Yurt içi satışlarındaki büyümenin hisse performansına olumlu etki yapacağını tahmin ediyoruz.

 Ford Otosan’ın yurt içi binek araç satışları Mart ayında yıllık %8 azalış ile 2.1 bin adet olarak gerçekleşirken hafif ticari araç satışları ise yıllık %95’lik bir yükseliş ile 7.7 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Şirketin, adetsel bazda binek araç satışlarında gerileme olsa da hafif ticari araç kategorisindeki güçlü pozisyonu sayesinde toplam satışların yıllık bazda devam ettiğini görüyoruz. Şirketin tarafından açıklanan Volkswagen için Gölcük’te 1 tonluk ticari araç üretimi yapılacağı ve yeni nesil elektrikli ticari araç projeleri için yapılan 20.5 milyar TL’lik yatırımı orta – uzun vadede hisse için olumlu olarak değerlendiriyoruz.

 Hatırlatmak gerekirse, şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen mikroçip tedarikinde sorun yaşandığı belirtilmişti. İlk olarak, Oyak Renault üretime ara verdi ve ardından Tofaş ve Ford Otosan’da benzer şekilde üretimi kısa süreliğine ara vereceklerini açıkladılar. Çip sorunun ne kadar süreyle devam edeceği henüz netlik kazanmazken şirketler tarafından yapılan açıklamalarda 2021 yılına ait satış beklentilerinde herhangi bir değişiklik olmayacağını belirttiler.

 Aşağıdaki tabloda son 3 yıllık aylık bazda araç satış adetlerini gösteren tabloyu bulabilirsiniz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten – (5.04.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.
USD
TRY
EUR

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺24.60
THYAO.IS₺11.65
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺18.18
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺15.21