Deniz Yatırım’dan Yüksek Getiri Potansiyelli Hisse Önerileri ve Yorumları

hisse-onerileri.jpg
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

TUPRS; İzmir Rafinerisi’nde üretime yeniden başlanıyor / sınırlı pozitif

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY101.10
Hedef Fiyat/Hisse TRY135.00
Getiri Potansiyeli 34%

 Tüpraş, 2 Aralık 2020 tarihinde bakım ve iyileştirmeleri amacıyla İzmir Rafinerisi’nde üretime ara verildiğini duyurmuştu. Cuma günü yapılan açıklamada rafinerideki üniteleri önceden duyurulan takvime paralel olarak, Mart ayı başından itibaren kademeli olarak devreye alma çalışmalarının başladığı belirtildi. Haberin hisse üzerinde sınırlı olumlu bir etkiye neden olabileceğini düşünüyoruz.

 İzmir Rafinerisi, Şirket’in toplam ham petrol işleme kapasitesinin %40’ını sağlamaktadır.

SISE; Hisse geri alım programı açıkladı / sınırlı olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY7.13
Hedef Fiyat/Hisse TRY9.90
Getiri Potansiyeli 39%

 Şişecam Yönetim Kurulu, pay fiyatının şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmadığını belirterek hisse geri alım işlemlerinin başlatılması kararı aldı. Geri alıma konu edilebilecek azami pay sayısı 150 milyon lot, geri alım için ayrılacak fon ise iç kaynaklardan karşılanmak üzere 1,2 milyar TL olarak belirlendi. Geri alım işlemi, yapılacak ilk genel kurul toplantısında ortakların onayına sunulacak. Hissenin son 3 aylık dönemde endeksin %8 altında performans gösterdiği de dikkate alındığında, haberin Şirket’in hisse fiyatını kısmen destekleyebileceğini düşünüyoruz.

 2020 sonu itibariyle Şirket’in net borcu 3,9 milyar TL olup net borç/FAVÖK oranı 0,65x düzeyindedir.

 Şişecam daha önce hisse geri alım programı gerçekleştirmemişti. Son olarak Aralık 2020’de İş Bankası iştiraklerinde (ANHYT, ISFIN, ISGYO, ISMEN, SISE & TSKB) payların satın alınmasına karar vermişti.

PETKM; Etilen-nafta spread’i geçen hafta geriledi / sınırlı olumsuz

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY5.26
Hedef Fiyat/Hisse TRY6.50
Getiri Potansiyeli 24%

 Petkim tarafından paylaşılan verilere göre, etilen-nafta spread’i Şubat ayının 4. haftasında haftalık bazda 26,3 USD (-%4,3) azalışla 584,2 USD seviyesine geriledi. Etilen fiyatlarında önemli bir değişim görülmezken, nafta fiyatındaki %4,7’lik artış spread’in gerilemesinde etkili oldu. Hatırlanacağı üzere spread önceki iki haftada toplam 53,3 USD artış göstermişti.

 Mayıs 2020’deki dip seviyesinden (287 USD) itibaren yükseliş eğiliminde olan spread’de yılın son iki ayında yükselişin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Önümüzdeki dönemde aşılama ile birlikte mobilitenin artması nafta fiyatlarında artışa neden olabilir. Bu durumda etilen talebinin güçlü kalıp kalmayacağı etilen-nafta spread’i ve dolayısıyla Petkim’in karlılığı üzerinde belirleyici olacaktır. Spread’in 2021 boyunca yüksek seviyelerde kalmasına dair riskler görmekle birlikte ilk çeyrek dönemde yıllık bazda yüksek seviyelerin korunabileceğini tahmin ediyoruz. Spread’in haftalık bazda azalış göstermesini PETKM için sınırlı olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Gelecek hafta azalışın telafi edilip edilmeyeceği izlenmeli.

TUPRS, PETKM, SISE

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten – (1.03.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!