Deniz Yatırım Hisse Önerileri – (8.06.2021)

hisse-onerileri.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SISE; Şişecam Macaristan’a cam ambalaj fabrikası yatırımı kararı aldı / olumlu

Tavsiye ALFiyat/Hisse TRY8.19Hedef Fiyat/Hisse TRY9.60Getiri Potansiyeli 17%

 Şişecam Yönetim Kurulu, küresel cam ambalaj pazarının önemli bir hacmine sahip Avrupa pazarındaki fırsatları değerlendirmek amacı ile Macaristan’da iki fırınlı, yıllık 330 bin ton net üretim kapasiteli cam ambalaj fabrikası yatırımının yapılmasına karar verdi. Yatırımın maliyetinin işletme sermayesi gereksinimleri dahil yaklaşık 255 milyon Euro olması bekleniyor. Yatırımın gerçekleştirilmesi amacıyla Macaristan’da %100 hissedarlık ile şirket kurulacak.

 Avrupa’daki bu ilk cam ambalaj tesis yatırımının ilk fırınının 2023 yılında operasyona başlaması, 2025 yılı itibariyle tesisin tam kapasiteye ulaşması ve bu tesis yatırımı ile hem Macaristan, hem de Avrupa’da artan cam ambalaj talebinin karşılanması hedefleniyor. Pandemi döneminde hijyen odağının ve evde tüketimin artmasıyla destek bulan cam ambalaj segmentinde güçlü büyüme eğiliminin sürdüğü görülmektedir. Buna paralel alınan yatırım kararının orta vadeli perspektifte büyüme performansına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Şirket’in mevcut durumda cam ambalaj segmentinde toplam yıllık 2,7 milyon ton kapasitesi bulunmaktadır. Kapasitenin %51’lik kısmı Türkiye’de, %44’lük kısmı ise Rusya’dadır.

 2020 yılında Şirket’in satış gelirlerinin %26’lık kısmı cam ambalaj segmentinden sağlanmıştır. Avrupa bölgesinin toplam satışlar içindeki payı %21 düzeyindedir. Segmentin FAVÖK içindeki payı ise %33 düzeyindedir. Şişecam’ın Mart sonu itibariyle 411 milyon USD net borç pozisyonu bulunmaktadır, net borcun FAVÖK’e oranı 0,5x ile oldukça düşük bir düzeydedir.

PETKM; Etilen-nafta spread’i geçen hafta azalış gösterdi / sınırlı olumsuz

Tavsiye TUTFiyat/Hisse TRY6.26Hedef Fiyat/Hisse TRY7.00Getiri Potansiyeli 12%

 Petkim tarafından paylaşılan verilere göre, etilen-nafta spread’i Haziran ayının ilk haftasında haftalık bazda 9,0 USD (-%1,2) azalışla 721,5 USD seviyesine geriledi. Etilen fiyatı %0,3 artarken, nafta fiyatının %2,2 artması spread’in haftalık bazda azalmasında etkili oldu. Hatırlanacağı gibi, spread önceki 4 haftada toplam 105,5 USD artış göstermişti. Mayıs 2020’deki dip seviyesinden (287 USD) itibaren yükseliş eğiliminde olan spread’de 2020 yılının son iki ayında yükselişin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Petrokimya endüstrisi için genel bir karlılık metriği olan nafta-etilen spread’inin yükselişi 2020 yılı son çeyrek dönemde Petkim’in operasyonel ve finansal sonuçlarını olumlu yönde etkilemişti.

 2021 yılının başında piyasalardaki beklentilere bakıldığında, aşılamanın etkisiyle mobilitenin artması ve buna bağlı olarak nafta fiyatlarının yükselmesi sonucunda spread’in daralması endişesi yer alıyordu. İlk çeyrek dönemde ılımlı dalgalanmalara karşın beklentimize paralel olarak spread’de yüksek seviyeler korundu ve bu dönemde de güçlü operasyonel sonuçlar elde edildi. Spread’in 4 haftalık yükselişinin ardından azalış göstermesini makul karşılıyoruz. Henüz yıllık bazda yüksek seviyelerin korunması dolayısıyla 2Ç21 sonuçlarının önceki çeyreğe benzer şekilde güçlü olacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte aşılamanın etkisiyle mobilitenin artması ve nafta fiyatındaki yükselişin sürmesine dair beklentiler ile birlikte veriyi sınırlı olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

KOZAL; Çukuralan Kapasite Artırımı Projesi ÇED olumlu kararı verildi / sınırlı olumlu

Tavsiye TUTFiyat/Hisse TRY125.30Hedef Fiyat/Hisse TRY134.40Getiri Potansiyeli 7%

 Koza Altın, İzmir ili, Dikili İlçesinde bulunan Çukuralan Altın Madeni’nde, 3. Kapasite Artırımı projesine ilişkin olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu kararı verildiğini açıkladı. Söz konusu projeye ilişkin önceki ÇED olumlu kararı Nisan ayında mahkeme tarafından verilen kararla iptal edilmiş, karara karşı temyiz yoluna başvurulacağı belirtilmişti. Şirket’in ilgili kapasite artırım projesi için kararlılıkla çalışmaya devam ettiğini görüyoruz. Bakanlığın ÇED olumlu kararının ardından süreci takip etmeye devam edeceğiz. Kararı kısa vadede sınırlı olumlu olarak değerlendiriyoruz.

 31 Aralık 2020 itibariyle, Koza Altın bünyesinde beş adet üretim yapan maden bulunmaktadır: Ovacık, Çukuralan, Kaymaz, Himmetdede ve Mastra.

 Mollakara projesinde metalurjik test çalışmaları devam etmekte olup, Karapınar projesinde ise fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!