Salı, Kasım 24, 2020

DeFi protokolüne saldırı Origin büyük bir kayba neden oldu

Stabilcoin projesi Origin Dollar (OUSD), Salı gecesi sabah saat 3’teki saldırı sonucunda kurucularının ve çalışanlarının 1 milyon dolarlık fonu da dahil olmak üzere yaklaşık 7 milyon dolarlık büyük bir kayıp yaşadı.

CoinGecko’da yer alan bilgiye göre proje ekibi mevduatları devre dışı bırakırken, projenin tokeni saldırı sonrasında yüzde 17 düştü. Origin Protokolü ayrıca yatırımcıları Uniswap veya Sushiswap’tan OUSD almamaları konusunda uyardı. Bilindiği gibi OUSD; USDT, USDC ve DAI gibi stabilcoinlerle desteklenen ve koruma hesabı olarak tasarlanmış bir proje.

Saldırı nasıl gerçekleşti?

Etherscan ve proje blogunda verilen bilgilere göre, dün gece meydana gelen saldırıda OUSD sözleşmelerinde hatalar ve birden fazla işi tek bir işleme sığdırabilecek flaş krediler kullanıldı. Flash krediler, aynı işlem içinde alınan krediler ve aynı işlemde yapılan geri ödemelerdir. Kullanıcılar bu kredileri herhangi bir güvenlik olmadan kullanabilirler. Blogda verilen bilgilere göre, protokoldeki OUSD tokenlerinin arzı, Uniswap ve Sushiswap’ta USDT için yeni çıkarılan tokenler takas edilmeden önce yapay olarak artırıldı.

Konuyla ilgili güncellemede şu ifadeler kullanıldı:

“Saldırgan, ilk büyük para basımından sonra fonların OUSD’ye gitmesinin ardından ikinci kripto para basımında bir geri ödeme yaptı. Bu durum, sözleşmeye dahil olan herkes için büyük bir arz ayarlaması getirdi. Ardından saldırgan, sözleşmede olması gerekenden daha fazla olan ilk büyük OUSD varlığını aldı. “

“Paranın iadesi için biraz sabır bekliyoruz”

Konuyla ilgili ilk raporlar, Origin Protokolünden 3.5 milyon dolarlık bir “flaş kredi” saldırısına veya bir fiyatlandırma oracle saldırısına maruz kaldığını gösterdi.

Saldırgan flaş krediler kullanmasına rağmen, Origin, teknik olarak sorunun oracle manipülasyonundan kaynaklanmadığını belirtti.

Menşe Protokolü kurucu ortağı Josh Fraer konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu herkes için zor bir gündü ama biz buradayız. Yeniden yapılanma için çalışacağız. Yeni bilgiler ortaya çıktıkça, bunları toplulukla paylaşmaya devam edeceğiz. Topluluğun desteği için onlara teşekkür ediyoruz. Fonların gerekli kişilere iade edilebilmesi için herkesten biraz sabır bekliyoruz. “

Her geçen gün DeFi projelerine yeni bir saldırı ortaya çıkıyor. Sadece birkaç gün önce DeFi protokolü Value DeFi saldırıya uğradı ve saldırgan 7,4 milyon dolar değerinde DAI çaldı.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 18,369.22dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16