Çarşamba, Ocak 27, 2021

DeFi endeksleri yeterince çeşitli değil

Merkezi olmayan finans belirteçlerine dayalı endekslerin yeterince çeşitli olmadığını ve bunun riski azaltmak isteyen gelişmiş yatırımcılar için ideal olmadığını ortaya koyuyor.

Endeksler, Tek tek varlıkları araştırmanın ve satın alma zorluğu olmadan pazara geniş kapsamlı erişim sunmanın popüler bir yoludur. Bu yıl artan DeFi protokolleri ve tokenleri ile yeni endeksler piyasaya sürüldü.

Analitik sağlayıcısı DeFi Pulse, Eylül ayında patlama zirveye ulaşırken kendi endeksini başlatan ilk şirket oldu. Ancak Messari analisti Roberto Talamas, çok konsantresin düşünüyor:

“DPI, yeni başlayanlar için iyi bir yatırım olsa da, gelişmiş yatırımcıların talep ettiği çeşitliliği sunmayabilir ve bazı DeFi varlıklarına aşırı maruz kalmalarına neden olabilir.”

Yaygın erişim ve düşük ücretlerin avantajlarına rağmen, Endeks fonlarının bazı varlıklara aşırı konsantre olabileceğini ve ürünün çeşitlilik faydalarını azaltabileceğini de sözlerine ekledi.

Çeşitlilik, Yatırımcıların endekslere yönelmesinin ana nedenlerinden biridir. Ancak DeFi Darbe Endeksini inceledikten sonra, Araştırmacı, Portföyün toplam riskinin yüzde 77’sini yalnızca dört varlığın oluşturduğunu buldu.

Endekse olan yüzde risk katkısı açısından, Uniswap’in UNI tokeni yüzde 26.12, Aave yüzde 20.18, Yearn Finance’in YFI tokeni yüzde 17.87 ve Synthetix’in SNX tokeni yüzde 13.29 katkıda bulunuyor. Bu dört token tek başına portföyün dörtte üçünü oluşturuyor, Yani herhangi birinde büyük bir hareketlilik, Endeksin genel performansını önemli ölçüde etkiliyor.

Sorun yaygın bir sorun gibi görünmektedir ve diğer endekslerde benzerdir. Synthetix sDEFI Endeksi de Compound, Maker, Kyber Network ve SNX dahil olmak üzere dört tokene odaklanıyor ve bu tokenlar portföyün neredeyse %60’ını oluşturuyor.

Kripto piyasasında DeFi tokenlerinin genel düşüşü nedeniyle son 24 saatte yüzde 6,7 değer kaybeden DPI token, 125 dolardan piyasaya sürülen endeks bazlı token, Kasım ayının ilk haftasında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 60 dolara düştü.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 31,628.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Celal Mutlu
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Coin Otağ ekibinde yazarlık ile birlikte sosyal medya uzmanı olarak da rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.34
  THYAO.IS₺12.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.37