Diğer

  DeFi, Bitcoin ve Ethereum’un Benimsenmesini Nasıl Etkiliyor?

  • İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, Temmuz 2023 itibarıyla yaklaşık 79 milyon cüzdanda token tutan en yaygın olarak dağıtılmış kripto para olarak tespit edildi.
  • Stablecoin USD Coin (USDC) ve borsa tokeni FTT’nin oldukça küçük cüzdan sayıları, bu iki tokeni son bir yıldır saran krizleri yansıttı. FTT’nin talebi ana şirket FTX’in çökmesinin ardından duraksadı.
  • Son zamanlarda, BTC’nin güvenli liman varlığı veya enflasyon koruması olarak talebinin önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Doğal olarak, insanlar hızlı karlar yerine uzun vadeli kazançlar için saklamayı tercih ederler.

  Yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum’a olan güveni, güncel verilerle de destekleniyor; Bitcoin’in borsalardaki arzı gittikçe azalıyor.

  DeFi’nin Bitcoin ve Ethereum Üzerindeki Etkisi

  Bitcoin-Ethereum

  Yukarı ve aşağı hareketlere rağmen, kripto paraların geniş evreni, hem halkın hem de büyük kurumsal yatırımcıların hayal gücünü cezbetmeye devam ediyor. Algılanan güçleri ve büyük kazanç potansiyelleri nedeniyle deneyimli traderlar, bu varlıklara yatırım yapmak için anahtar zincir metriklerini etkin bir şekilde analiz ediyorlar.

  İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, Temmuz 2023 itibarıyla yaklaşık 79 milyon cüzdanda token tutan en yaygın olarak dağıtılmış kripto para olarak tespit edildi. Bu verilere göre, kripto paraların kralı olan Bitcoin, biraz daha fazla olan 50 milyonun üzerinde benzersiz sahibe sahipti.

  total-wallets-over-time-btc-usdc-eth-ftt

  Bir varlığın daha yaygın bir şekilde dağıtılması, sahiplerin varlık hakkındaki görüşleri veya gelecekteki fiyat artışı beklentisini yansıtabilir. Son üç yılda büyük ölçüde Ethereum blockchain üzerine inşa edilen merkezi olmayan finans (DeFi) alanının patlaması, ETH’nin benimsenmesinde büyük bir rol oynadı.

  Stablecoin USD Coin (USDC) ve borsa tokeni FTT’nin oldukça küçük cüzdan sayıları, bu iki tokeni son bir yıldır saran krizleri yansıttı. FTT’nin talebi ana şirket FTX’in çökmesinin ardından duraksadı, USDC ise ABD bankacılık krizine maruz kaldığı için sıkıntı yaşadı.

  Ancak daha geniş bir dağılım yalnızca bir varlığı fiyat oynaklığı risklerinden korumak için yeterli değildir. Arzın orantısız bir şekilde büyük bir kısmının az sayıda güçlü sahibi tarafından elde tutuluyorsa, bu piyasa manipülasyonuna ve fiyat dalgalanmalarının daha yüksek olma olasılığına yol açabilir. Bu nedenle sahiplikteki merkezi olmama derecesi kritik bir faktör haline gelir.

  Raporun belirttiğine göre, Bitcoin, tüm cüzdanların neredeyse %0.009’unun arzın %50’sini depoladığı en merkezi olmayan varlık olarak ortaya çıktı. Buna karşılık Ethereum, tüm cüzdanların yaklaşık %0.0002’sine denk gelen yaklaşık 131 varlık veya cüzdanın yarısına sahipti.

  number-of-wallets-holding-50-of-supply

  Belki de en büyük şok, FTT’nin yalnızca bir cüzdandan %50 arzına sahip olmasıydı. Chainalysis, şunları belirtti:

  “FTX şirketiyle ilgili endişeler ve çöküşüne neden olan sorunlar bağımsız olarak değerlendirildiğinde, bu seviyedeki arz yoğunluğunun FTT tokeni değerlendiren yatırımcılara kırmızı bayraklar olarak görünmesi gerekebilirdi.”

  Ethereum, diğer varlıklara göre alım satım faaliyetlerinde öne çıkıyor

  Bir tokeni elde tutmak, benimseme sürecinin bir yönüdür. Ancak gerçek test, ne kadar aktif bir şekilde işlemleri kolaylaştırmak için kullanıldığında ortaya çıkar. Bu değerlendirmeleri yapmak için aylık aktif cüzdan sayısı önemlidir.

  Büyük cüzdan sayısı gibi, Ethereum da Temmuz 2023 itibarıyla yaklaşık 4.8 milyon cüzdanda aktif olarak kullanılan en likit kripto para olarak öne çıktı. Bitcoin, dünyanın en büyük kripto varlığını 1.9 milyon cüzdanda aktif olarak alım satım yapan uzak bir ikinci sırada yer aldı.

  total-active-wallets-btc-usdc-eth-ftt

  2022 kripto kışından bu yana Bitcoin’in alım satım faaliyetinin yumuşadığı açıktı. 2023’te sergilenen eşi görülmemiş HODLing mantığı da birçok cüzdanda hareketsizlik yaşattı.

  Buna karşılık, 2020 DeFi yazı ve 2021 boğa piyasası ETH’yi önemli bir mal haline getirdi. Token, ağ üzerinde inşa edilen sayısız platformda işlem ücretlerini ödemek için yoğun bir şekilde kullanıldı.

  Benzer şekilde, USDC’nin büyüme seyri, merkezi olmayan borsalarda (DEX’lerde) bir uzlaşma aracı olarak kullanımını vurguladı.

  Bitcoin etrafındaki duygusal değişim

  Yukarıdaki grafik aynı zamanda Bitcoin’in hala öncelikle bir işlem tokeni olarak kullanıldığını anlamak için de faydalıydı. Öte yandan, Ethereum’un akıllı kontrat devrimi, sınırlarını uzun ve geniş bir şekilde genişletmeye yardımcı oldu.

  Bu aynı zamanda farklı varlıkların piyasa bileşimine bakılarak da daha fazla vurgulanmıştır. ETH arzının büyük bir bölümü DeFi protokolleri ile kilitlendi. Diğer yandan Bitcoin’in açık ara nedeniyle hiçbiri yoktu.

  monthly-share-of-supply-controlled-by-service-wallets

  Ayrıca, Bitcoin’in merkezi borsalardaki arzı toplam arzın %20’sinin üzerine hiç çıkmadı, oysa ETH sürekli olarak %30’un üzerinde kaldı. Bu bilgiler, Bitcoin’in alım satım faaliyetleri üzerine yapılan önceki gözlemlere inanç sağlamıştır. Ayrıca değer belirgin bir gelişme de Bitcoin etrafındaki duygu etrafında idi.

  Son zamanlarda, BTC’nin güvenli liman varlığı veya enflasyon koruması olarak talebinin önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Doğal olarak, insanlar hızlı karlar yerine uzun vadeli kazançlar için saklamayı tercih ederler. Bu nedenle, Bitcoin’in borsalardaki arzının yakın gelecekte daha da düşmesi sürpriz olmamalıdır.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Trump Haberi Ortasında Bitcoin (BTC) $64K’nin Üzerine Çıktı, MicroStrategy ve Coinbase Hisselerini Artırdı

  Şaşırtıcı bir gelişmeyle, Bitcoin (BTC) neredeyse bir ay sonra...

  Peter Brandt, Borsa Yatırım Fonu (ETF) Spekülasyonları Ortasında Ethereum (ETH) Fiyatının 5,600 Dolara Çıkacağını Tahmin Ediyor

  Ethereum’un fiyat hareketleri, finans analisti Peter Brandt'in yükseliş eğilimlerini...

  Trump’a Suikast Girişiminin Ardından Bitcoin İki Haftanın Zirvesinde

  Donald Trump etrafındaki son siyasi kargaşa, Bitcoin’i...

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Trump Haberi Ortasında Bitcoin (BTC) $64K’nin Üzerine Çıktı, MicroStrategy ve Coinbase Hisselerini Artırdı

  Şaşırtıcı bir gelişmeyle, Bitcoin (BTC) neredeyse bir ay sonra ilk kez 64.000 doların üzerine çıkarak ABD'deki son siyasi gelişmelerin etkisiyle yükseldi. Bu yükseliş, MicroStrategy ve...

  Peter Brandt, Borsa Yatırım Fonu (ETF) Spekülasyonları Ortasında Ethereum (ETH) Fiyatının 5,600 Dolara Çıkacağını Tahmin Ediyor

  Ethereum’un fiyat hareketleri, finans analisti Peter Brandt'in yükseliş eğilimlerini tespit etmesiyle birlikte kripto dünyasında heyecan yarattı. Brandt'in dikkatli analizi, Ethereum’un değerinde önemli bir artışı işaret...

  Uzmanlar, Bitcoin Hakimiyetinin Son Piyasa Düşüşüne Rağmen Potansiyel Altcoin Yükselişini İşaret Ettiğini Söylüyor

  Kripto uzmanlarına göre, altcoin piyasası son iki haftadır sürekli bir düşüş eğiliminde. Bununla birlikte, önemli bir gösterge bu son düşüşün "dip...