DeFi sektörüne 1 milyar dolardan fazla Bitcoin transfer edildi

bitcoin yorum btc

1 milyar dolardan fazla değere sahip Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ağındaki merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine erişmek için tokenize edildi. Bu miktar, dört aydan daha kısa bir süre önce DeFi’de kilitlenen toplam değere eşdeğerdir.

DeFi Pulse’a göre 1.05 milyar dolar değerinde yaklaşık 98.300 BTC, Blockstream’in Lightning Network’ü hariç tutan protokoller kullanılarak tokenize edildi. Tokenize edilen miktar, 8,57 milyar dolar değerinde DeFi endüstrisinin yüzde 12’sinden fazladır.

DeFi protokollerinde kilitlenen Bitcoin sayısı: Defi Pulse

Bu sayı, ETH tabanlı protokollerin, pasif gelir elde etmek için Bitcoin kurtarıcıları arasında giderek daha yaygın hale geldiğini gösteriyor. Tüm DeFi endüstrisinde kilitlenen değer Haziran başında yalnızca 1,05 milyar dolardı ve Bitcoin 47,5 milyon doların yüzde 4,7’sini oluşturuyordu. DeFi’nin Bitcoin ile temsil edilen piyasa değeri bu süre zarfında yüzde 150 arttı.

Öte yandan Lightning Network, Mart 2018’de piyasaya sürüldüğünden bu yana yalnızca 11,5 milyon dolar değerinde 1.100 Bitcoin çekmiştir.

Bitcoin’in toplam arzının yalnızca yüzde 0,47’si tokenize edilmiş durumda, bu da önümüzdeki aylarda DeFi’ye çok daha yoğun bir bitcoin akışı olabileceği anlamına geliyor.

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.