Çarşamba, Ocak 27, 2021

Geçtiğimiz günlerde adını Bitcoin’le beraber sıkça duyduğumuz Death Cross nedir?

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’deki ani fiyat düşüşüyle beraber sıkça duymaya başladığımız bir terim var: Death Cross. Peki Death Cross ne anlama gelir?

Kripto para birimlerinin fiyatları düşüyor ve bu düşüş zamanlarında kullanıcılar, endişelerini yatıştırabilmek yada en korktukları şeyi doğrulayabilmek için tek bir yere yöneliyor: Kripto para piyasa grafiği analistleri.

death cross bitcoin ile ilgili görsel sonucu

Fakat kimi zaman bu analistlerin kullandığı terimler kafa karıştırıcı ve anlamsız görünebiliyor. Analistler bu durumlarda sıklıkla ezoterik ve ekonomi jargonu içeren bir dil kullanıyorlar: Yükselen üçgen; terk edilmiş bebek, fincan ve kulp, golden cross, yani altın kesişim ve death cross, yani ölüm kesişimi bunlardan bir kaçı.

Death Cross Nedir?

Death cross’u bu haberden önce duymuş olabilirsiniz çünkü son günlerde pek çok haber kaynaklarının manşetlerini bu kelime süslüyor. “Bitcoin; ölüm kesişiminde” gibi bir başlık gördüğünüzde bunun bünyenizde ve cüzdanınızda heyecan yaratacağı kesin.

death cross bitcoin ile ilgili görsel sonucu

Lakin gerçek anlamı size daha az heyecan verici gelebilir: Bir death cross; bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalamasının uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düşmesi anlamı taşır. Genellikle bu durum, bazı göstergelerle teyit edilerek piyasanın ayı piyasasına dönebileceğinin bir işareti olarak değerlendirilirken kimileri ise death cross’un bir ayı tuzağı olduğunu ve iyiye işaret olabileceğini söylüyor.

İki temel türü olup yaygın olarak kullanılan hareketli ortalamalar, belirli bir zaman periyodu boyunca bir varlığın kapanış fiyatlarının basit ortalaması olan basit hareketli ortalama (SMA) ve daha yeni fiyatlara daha fazla ağırlık veren üstel hareketli ortalamadır (EMA).

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.63
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.48
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.34