Pazar, Kasım 29, 2020

Popüler kripto kredi platformu büyük bir iflasa sürüklendi

Geçen ay para çekme ve yatırma işlemlerini aniden kapatan bir kripto para kredi platformu olan Cred, birkaç gün önce iflas başvurusunda bulundu.

Şirket, dosyalamasında 50 ila 100 milyon dolar arasında bir varlık değeri ve ayrıca 100 ila 500 milyon dolar arasında borçlar verdi.

2017’de ICO’da 26 milyon dolar topladılar

Cred, PayPal’ın birkaç eski çalışanı tarafından kuruldu ve 2017’de 26 milyon doların üzerinde para topladılar. Kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden bazıları da Cred’i destekledi. Bunlar arasında Litecoin kurucusu Charlie Lee, TechCrunch kurucusu Michael Arrington ve NBA yıldızı Spancer Dinwiddie vardı.

Tüm dünyada ilgi düştükçe işler arttı

Cred, yatırımcılara kripto para birimi yatırımlarında yüzde 10’a varan faiz getirisi sağladı. Faiz oranları küresel olarak düştükçe, şirketin işleri patladı. Peki Cred iflas ettikten sonra ne oldu? Cred’de binlerce müşteri kaybedildi ve 140 milyon dolarlık varlıklar kaybedildi.

Çöküş kaçınılmazdı

Eski Sermaye Piyasaları Başkanı Daniyal Inamullah, Kripto Bilgilendirmehikayenin Cred’in anlattığından farklı olduğunu ortaya koyuyor.

Bu arada başka bir kaynak, şirketin CEO’su Dan Schatt’ın davadan memnun olduğunu söyledi. Hesaplara göre Cred’in çöküşü kaçınılmazdı ve sonu uzun zamandır geliyordu.

İnamullah, “Dan beni ikna ettikten sonra bu yıl Ocak ayında şirkete katıldım. Endişelerimi dile getirdiğimde bile Dan her şeyin yoluna gireceğine dair bana güvence verdi.” diyor.

Müşteri varlıklarından anonim şirkete 40 milyon dolar kredi

Cred’in çökmesine neden olan süreç, 2019’un başlarında moKredit adlı bir şirketin faiz için toplam 39 milyon dolar borç vermesiyle başladı. Bu kredi, moKredit’in varlıkları ile güvence altına alındı.

Cred’i kuran Dan Schatt ve Lu Hua, eski PayPal çalışanlarıydı. Hua, 2020’nin başlarında şirketin tüm operasyonel kontrolünü Schatt’a devretti. Bu değişikliğin nedeni belirsizdi. İki kaynak, Hua’nın yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu bildirdi. Aynı kaynaklar, Hua’nın Cred’den ayrıldığına dair resmi bir açıklama olmadığını söyledi.

Inamullah, Hua’nın Cred’den ayrıldığını ve zamanını Çin merkezli moKredit adında benzer bir kredi hizmeti oluşturmaya ayırdığını belirtti.

Müşterilerine yüzde 10 faiz verirken yüzde 40 alıyordu

İflas dosyasına göre moKredit, video oyunu meraklılarına oyun jetonları şeklinde kediler sağlayarak çevrimiçi oyun yayıncı sitelerine alternatif ödeme hizmetleri sunuyordu. Schatt, Hua’ya yardım etmek ve Cred için başka bir gelir akışı oluşturmak için kripto para varlıklarının çoğunu moKredit’e ödünç verdi. Hibe edilen toplam miktar 39 milyon dolardı ve Cred’in bu krediden yıllık yüzde 15 ila 24 faiz aldığı iddia edildi. CoinDesk’e konuşan kaynaklar, bu faiz oranlarının yüzde 40’a kadar yükseldiğini belirtti. Şirketin eski çalışanları, bu kredilerin her biri 200 dolardan az olan iki haftalık mikro krediler olduğunu bildirdi.

Salgın süreci sona erdi

İnamullah’a göre salgının ortaya çıkması bu gelir akışını sona erdirdi. Buna göre Çin hükümetinin salgın sonrası borç erteleme programı kredilerin geri ödenmesini zorlaştırdı. Böylece likidite tuzağına düşen Cred, moKredit’ten ödeme alamadı. İnamullah, Hua’nın şimdiye kadar 40 milyon dolardan sadece 4 milyon dolar ödediğini söyledi.

Hükümetin borç askıya alma programı Mart 2020’deki büyük çöküşten kısa bir süre önce uygulandı. Daha sonra Bitcoin yüzde 50’den fazla düştü, tarihindeki en kötü ikinci gerileme yaşandı ve geleneksel pazarlarda bir deprem meydana geldi.

“Kara Perşembe” olarak adlandırılan bu olay, BTC rezervlerinde düşüşe yol açtı. Likidite kaynağının ortadan kalkmasıyla Cred büyük bir darboğaza girdi.

Hua tarafından verilen 4 milyon dolar da çare olmadı. Bu kredinin arkasında resmi bir anlaşma yoktu. İnamullah, kurumsal ve müşteri varlıkları ile bu kişisel krediye faiz ödemesi yapıldığını belirtti.

Anonim şirketin sitesi kapandı

Bu arada moKredit şirketinin web sitesi de kapandı. Crunchbase profili, şirketin kurucularının Hua ve Allen Cheung olduğunu gösteriyor. Sequoia Capital burada yatırımcı olarak listelenmiştir.

Çin teknoloji endüstrisine odaklanan bir medya kuruluşu olan Technode, şirketin oyun endüstrisinde bir “kredi hizmeti sağlayıcısı” olduğunu yazdı:

“Başlangıçta bir mobil ödeme hizmeti olan moKredit, oyuncuların ‘şimdi oynamasına, sonra öde’ye’ izin veriyor. MoKredit hizmetlerini genişlettikçe, kullanıcıların ‘şimdi izle / oku / dinle, sonra ödeme yapmasına’ ve ‘şimdi al, sonra öde’ye’ izin verecek.”

Cred’in 39 milyon dolarlık kredisi, Çinli oyun meraklılarının kiralık video oyunları oynamasına izin verdi.

Yatırım yaptıkları şirket ortadan kayboldu

Cred’in varlıkları buradan tek bir darbe almadı. Şirket, Şubat 2020’de Quantacoin adlı bir şirkete yatırım yaptı. Cred’in eski Baş Sermaye Yetkilisi James Alexander, bu yatırımı yönetmekle görevlendirildi. Cred’in fonlarından bu şirkete 800 BTC yatırıldı. Mevcut fiyatlarla bu miktar 12 milyon dolar. Sonra bu şirket ortadan kayboldu. Cred yatırdığı parayı asla alamadı. E-postalar, telefon görüşmeleri cevaplanmadı. Cred dolandırıldı. Alexander şirketten kovuldu.

Sonra İskender şirketle bir dava açtı. Şirket, Alexander’ı cüzdanına 2 milyon dolardan fazla Bitcoin ve USDC varlıkları aktarmakla suçladı. İskender tazminat talebinde bulundu.

Schatt’a göre, Cred bu olaylar nedeniyle iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı.

Bir müşteri Bitcoin ve Ether’de 400 bin dolar kaybetti

Birçok çalışanın şirkete kişisel olarak yatırım yaptığı, kripto para birimlerini ve itibari paralarını yüksek getiri için Cred’de tuttuğu belirtiliyor. Etkilenen kullanıcılar, özellikle Telegram olmak üzere internette bir araya geldi. Sadece bir Telegram kanalında 400’den fazla kişi toplandı. Bir tanesi platformda 400 bin dolar Bitcoin ve Ether kaybettiğini söyledi. Bir diğeri, “36 yıllık deneyimim kayboldu.” dedi.

Son olarak, başlangıçta bahsedilen 26 milyon dolar, zamanında nakde dönüştürülmediği için tam olarak kullanılamadı. Eski bir Cred çalışanı, ICO’da toplanan 26,4 milyon dolarlık ETH’nin 2018’in sonlarına kadar kullanılmadığını söyledi.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09