COVID-19 bireysel Bitcoin yatırımcılarını korkuttu

COVID-19 Salgını Nisan'da Piyasaları Kurtarmışa Benziyor

OKEx Insights ve Catallact’ın yeni araştırması, bireysel ve kurumsal Bitcoin yatırımcılarının COVID-19 küresel pandemisinin başlamasıyla oldukça farklı yaklaşımlar benimsediğini gösteriyor.

Ocak-Ağustos 2020 arasındaki zincir içindeki Bitcoin işlem verilerini inceleyen araştırma, bireysel yatırımcıların büyük ölçüde geri çekildiklerini ve bir Bitcoin stratejisi oluşturmayı beklediklerini ortaya koyuyor. Kurumsal yatırımcılar ise büyük ölçüde Bitcoin biriktirmeyi tercih ettiler. Rapor, Bitcoin fiyatlarının düştüğü Ağustos sonu ve Eylül başında yapılan işlemleri görmezden geliyor.

Kripto para biriminin onda birinden daha azını temsil eden bireysel işlemler Bitcoin hareketinin çoğunu oluşturur ve fiyat dalgalanmalarını daha yakından takip eder. Bu yatırımcılar, yüksek volatilite ve ani fiyat düşüşlerinden daha fazla etkilenme eğilimindedir.

Günlük küçük BTC işlemlerinin sayısı azaldı ve Mayıs ayında BTC'nin fiyatı 10.000 $ 'a ulaştığında bekle ve gör yaklaşımı benimsendi.

Küçük günlük Bitcoin işlemlerinin sayısı azaldı ve Bitcoin, Mayıs ayında 10.000 $ gördüğü için bekle ve gör yaklaşımı izledi. Kaynak: Catallact

Verilere göre bireysel işlemler azaldı ve fiyat trendinden uzaklaştı. Diğer bir deyişle, Mayıs ayındaki çöküşün ardından Bitcoin’in kümelenme döneminde bireysel yatırımcılar bekle ve gör yaklaşımını izledi.

Madenciler ve daha büyük bireysel oyuncularla ilişkili orta ölçekli işlemler, salgının başlangıcında daha ihtiyatlıydı. Ancak bu davranış, faaliyetin yeniden yükselişe geçtiği Haziran ayına kadar sürdü.

Bitcoin 10.000 $ ‘a yaklaştıkça, 1.000 ila 5.000 Bitcoin içeren işlemlerin sayısı, fiyat konsolide olmaya başlasa bile Haziran sonuna kadar arttı.

Raporda, “Bu yükseliş, merkez bankalarının ekonomik önlemleri sağlam varlıklara olan ilgiyi tetiklediği için kuruluşların ve / veya daha büyük bireysel oyuncuların Bitcoin biriktirmeye yöneldiğini gösteriyor” dedi.

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.