COVID-19 Aşı Haberleri Üzerine Hisseler Yükseldi, Bitcoin Henüz Tepki Vermedi!

coin-otag-gorsel
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün, borsa bir kez daha yeni COVID-19 aşı haberleriyle beslendi ve Bitcoin (BTC) henüz tepki vermedi.

ABD merkezli Moderna Inc., Pfizer ve BioNTech SE durumunda %90’a kıyasla, aşısının büyük bir geç aşama klinik araştırmanın ön analizinde %94,5 etkili olduğunu söyledi. Bloomberg verilerine göre, Moderna hisseleri piyasa öncesi ABD ticaretinde %12 artarken, Avrupa’da Stoxx 600 Endeksi %1,4 arttı.

BTC 16.302 ABD dolarından işlem görüyor ve bir saat içinde %0,4 düştü. Fiyat bir günde %1,6 ve haftada %4’ten fazla arttı.

9 Kasım’daki Pfizer duyurusundan sonra, BTC, haberlerin ardından başlangıçta kırmızıya döndü, daha sonra kayıplarını azalttı.

30.000’den fazla gönüllüden gelen verilerin ön analizi, Moderna’nın aşısının neredeyse tüm semptomatik COVID-19 vakalarını önlediğini gösterdi. Şirket, “Ön analiz, değerlendirilen tüm alt gruplarda geniş ölçüde tutarlı bir güvenlik ve etkinlik profili önermektedir,” diye ekledi.

Moderna, önümüzdeki haftalarda ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile bir Acil Kullanım İzni (EUA) sunmayı planlıyor ve EUA’nın nihai güvenlik ve etkinlik verileriyle (en az 2 aylık bir medyan süre ile) bilgilendirilmesini bekliyor. Moderna ayrıca küresel düzenleyici kurumlara yetkilendirme başvuruları sunmayı planlıyor. Moderna CEO’su Stéphane Bancel, basın açıklamasında “Faz 3 çalışmamızdan elde edilen bu pozitif ara analiz bize aşımızın ciddi hastalıklar dahil COVID-19 hastalığını önleyebileceğine dair ilk klinik doğrulamayı verdi” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!