Bitcoin Trader

Corona, ABD Dolarının Hakimiyetini Etkilerse, Kazanan Bitcoin Olabilir mi?

Güncellenme Tarihi

Küresel olarak devam eden küresel koronavirüs salgını birçok siyasi ve ekonomik etkiye neden olmuştur ve bunun sonucunda büyük enflasyonu katalize edecek yaygın bir para birimi baskısı ortaya çıkmıştır. Geçmişte bu, ekonomik türbülanstan faydalanan Bitcoin’in doğuşuna yol açmıştı.

Şimdi, ABD Doları’nın ekonomik krizini takip eden yılların sonunda, küresel tahakkümün ortadan kalkması için güçlü nedenler ortaya çıktı. Yaşanabilecek bu değişiklik, Bitcoin’in dolar kadar küresel bir hakimiyete sahip olmamasına rağmen, dünya lideri kripto varlıklarının kullanım oranını arttırması yönünde pozitif olarak piyasayı etkileyebilir.

Bloomberg tarafından yayınlanan son bir makalede, doların küresel kullanım oranında bir düşüş olduğu kaydedildi. Bu durumun en büyük nedeni Federal Rezerv’in yaptığı hamleler olarak gösteriliyor.

Yayınlanan raporda, özellikle Amerika’nın devam eden salgınında, temel ekipman, üretim ve ithalat zorlukları arasında yer alan solunum cihazları gibi ürünler, ülkenin daha iyi bir iç tedarik zinciri oluşturmaya ve gelecekte bir üretim politikası izlemesine neden olacaktır. Bu durum yabancı ülkeleri ABD dolarından mahrum bırakabilir ve onları fiat para birimine bağımlılıklarını kırmaya ve hatta Bitcoin gibi dijital varlıkların kullanımını artırmaya zorlayabilir. Akabinde bir önceki altın satın almanın da yasaklanabileceği üzere bu durum çıkılmaz bir duruma dönüşebilir.

USD’ye Bağlılığın Azaltılması Bitcoin Kullanımını Artırır mı?

Dolar şimdi uluslararası işlemleri köprülemek için birleştirici bir küresel para birimi olarak görüldüğünden, küresel hakimiyetteki bir düşüş dünyayı sınır ötesi işlemlere aracılık etmek için Bitcoin gibi merkezi olmayan dijital varlıklara yönlendirebilir.

Ayrıca, salgının ekonomik etkilerinin bir sonucu olarak, doların gücündeki potansiyel düşüş, Bitcoin’in güvenli liman varlık durumunu daha da güçlendirebilir, çünkü fiyat eylemi yatırımcıları doğrudan ekonomik güce bağlı olmayan varlıkları ön plana çıkaracaktır.

Paul Tudor Jones, durumun böyle olabileceğini düşünen geleneksel yatırımcılar arasında. Son zamanlarda Bitcoin’in yaygın para baskısının neden olduğu yakın kitle enflasyonunun en büyük kazananı olacağını belirtti.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.