Cumartesi, Kasım 28, 2020

Citibank’ın Bitcoin’i Ay’a taşıyan müşteri notu viral oldu

Citibank CitiFXTechnicals’ın küresel başkanı Thomas Fitzpatrick, son raporunda Bitcoin’in geçmiş fiyat hareketlerini analiz ettiğini ve Aralık 2021’de 318 bin dolarlık bir fiyat hedefi gösterdiğini yayınladı.

Deneyimli analist, “İmkansız görünse de Aralık 2018’deki alt seviyeden en üst seviyeye 102 katlık bir artış olacaktır. Yüzdesi, şimdiye kadarki en zayıf ralli. “ifadeleri kullandı. Bitcoin’in bu fiyat seviyesine ulaşıp ulaşmayacağını zaman gösterecek. Ancak analist, önümüzdeki 12-24 ay içinde büyük bir yukarı doğru hareket potansiyeli olduğu konusunda ısrar ediyor.

Kaynak: Twitter

Bitcoin’in 1970’lerde altın gibi ilk büyük hamlesini yaptı

Fitzpatrick, aynı raporda Bitcoin’i altınla karşılaştırdı. Bitcoin ile 1970’lerin altın piyasası arasındaki farklı benzerliklerin altını çizen Fitzpatrick, “Bu çizelgede, ana akım Bitcoin’in 2010’dan 2011’e uzanan ilk büyük rallisi 1970’lerdi ‘, başlangıçta yaptığı sıçramayı andırıyor.” yorum yaptı.

Burada Fitzpatrick’in parasal enflasyonu ve doların devalüasyonu, Bitcoin’i altınla karşılaştırmanın temelini oluşturuyor.
Bilindiği gibi 1970’lerdeki boğa piyasasının tohumları 1944’te atıldı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra küresel para piyasasını şekillendiren Bretton Wood Anlaşması’nı 44 ülke imzaladı. Anlaşma ABD dolarını altına ve diğer tüm para birimlerini dolara sabitledi. ABD dolarının rezerv para olarak altına eşdeğer olduğu bir rejim kurmaya çalışıldı ve başarılı oldu.

Öte yandan, küresel sanayileşme ve dolardaki enflasyonla birlikte insanlar altına koşmaya başladı. Bu nedenle ABD Başkanı Richard Nixon, 1971’de dolar ile altın arasındaki bağları kopardı ve artık bilinen fiat para birimi rejimini yarattı. Nispeten serbest bir döviz piyasası ile, altının fiyatı önümüzdeki 50 yıl içinde muazzam bir şekilde arttı.

Fitzpatrick, para rejiminde yüzde 0 faiz oranlarına giden yeni bir değişikliğin görüldüğü 2008’deki büyük ekonomik krizin ardından Bitcoin hareketinin başladığına işaret ediyor. Analist, bunun Bitcoin’in fiyatının 2011’den 2013’e 555 kat arttığı ilk boğa döngüsü olduğunu öne sürüyor.

Şu anda Kovid-19 krizi ve buna bağlı olarak hükümetlerin aldığı parasal ve mali eylem, 1970’lerdeki altına benzer bir piyasa ortamı yaratmaktadır. Hükümetler, gayri safi yurtiçi hasıla ve istihdam rakamları normale dönene kadar eşi görülmemiş bir düzeyde para basmakta tereddüt etmeyeceklerini açıkça beyan ettiler.

Bu arada Fitzpatrick, başka bir raporda altın için fiyat hedefinin 4-8 bin dolar olduğunu belirtti.

Sorumluluk reddi: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve bilgiye sahip değilseniz, bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı bireylerin sorumluluğundadır. Coinotag ve bu içeriğin yazarı kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 17,199.58dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09