Çin’in En Büyük Madenci Şirketi Kuzey Amerika’ya Taşınmayı Planlıyor

Çin'in önde gelen madencilik havuzlarından biri olan Lebit Mining'in işletmecisi Jiang Zhuoer, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yetkililerin Bitcoin madenciliğine yönelik artan baskının ortasında, firmasının Çinli yatırımcılara ortak madencilik hizmeti vermeyeceğini söyledi. İşte detaylar...

bitcoin mining
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in önde gelen madencilik havuzlarından biri olan Lebit Mining’in işletmecisi Jiang Zhuoer, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yetkililerin Bitcoin madenciliğine yönelik artan baskının ortasında, firmasının Çinli yatırımcılara ortak madencilik hizmeti vermeyeceğini söyledi. Operatör ayrıca Kuzey Amerika’ya taşınmayı planladıklarını da açıkladı ve sözlerine şunları ekledi:

Çin’de madencilik, büyük madenci şirketlerinden kişisel madencilerine dönüşebilir, madencilik makinelerinin %50’sinin çalışmamasına neden olsa bile Bitcoin sistemi için herhangi bir sorun olmayacak gibi gözüküyor. Ancak en üst madencilik havuzları Avrupa ve Amerika maden havuzları haline gelebilir.

Çinli yetkililer, merkezi hükümetin aldığı sıfır karbon taahhüdünü yerine getirmek için ülkedeki Bitcoin ve kripto madenciliği faaliyetlerine baskı başlattı. Hükümetin artan incelemesinin ortasında, büyük Çin maden havuzları, kurulum maliyeti Çin’den yaklaşık 10 kat olmasına rağmen denizaşırı ülkelere yerleştirmeyi planlıyor. Madencilik sektörünün düzenlenmemiş olması, kırsal illerde işletmeyi çok daha ucuz hale getiriyor.

Çin neden madenciliğe karşı?

Çin, sudan ucuz fiyata temiz enerji tedariki sunan en büyük hidroelektrik santrallerine ve güneş enerjisi projelerine ev sahipliği yapmakta. Bu nedenle Bitcoin ve kripto ticareti büyük ölçüde kısıtlanmış olsa da, madencilik hala oldukça popüler bir seçenek çünkü Bitcoin’in hash gücünün çoğunluğu ağ Çin’den geliyor. Zaman zaman hükümetin baskıları da yeni bir şey değil, ancak karbon nötrlüğü eyalet politikalarında büyük bir rol oynuyor ve bazı illerdeki Bitcoin madenciliği, devletin karbon emisyon hedeflerini karşılayamamasına neden oluyor.

Çin’in Bitcoin ve Bitcoin madenciliğine yönelik baskısı yeni olmasa da, hükümetin bu sefer daha katı bir yaklaşım sergilediği görülüyor ve üst düzey Çinli madencilik havuzu operatörleri, büyük ölçekli madenciliğin artık ülkede faaliyet göstermeyeceğine ve yalnızca küçük madencilerin çalışacağını sağlamayı hedefliyor.

Çinli yetkililerin büyük ölçekli madencilere yönelik baskıları, Bitcoin madenciliği karma oranında daha fazla ademi merkeziyetçiliğe yol açacağı için birçok Bitcoin savunucuları tarafından yükseliş haberi olarak görülüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 37,414.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!