Çin’den Kriptolara Sansür!

çin
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin, günden güne merkezi olmayan kripto ticaretine yönelik daha katı sansür uyguluyor gibi görünüyor. Son eylemlerinin çoğu, ülkenin kripto ticaretine ve özellikle Bitcoin’e karşı duruşunu gösteriyor. Ülkedeki madencilere yönelik baskılarından başlayarak, önde gelen borsa web sitelerini çevrimiçi olarak bariz bir şekilde engellemesine kadar, Çin, kriptonun dostu olmadığı ortaya çıkıyor. 9 Haziran’da, bölge hükümeti “sanal para madenciliği işletmelerini derhal askıya almak için” bir bildiri yayınladı.

Raporda, dijital para madenciliği yapan şirketlerin aynı gün saat 14:00’e kadar üretimi durdurmaları gerektiği açıklandı. Ayrıca, askıya alınmayı yerel bir reform komisyonuna bildirmeleri gerekiyor. Ani duyuru, küresel hash gücünde büyük düşüşlere neden oldu. Sadece Çin destekli Karınca Havuzu %30’dan fazla düştü. Görünüşe göre Çin, yerel kripto merkezlerinde madenci taramasını hızlandırarak karbon emisyon hedeflerini karşılamaya hazırlanıyor.

Diğer kripto engelleme uygulamalarında, Çinli arama motorları Baidu ve Weibo, Binance, Huobi ve OKEx kripto borsaları için anahtar kelime aramalarını engelledi. Bir rapora göre, kullanıcılar Binance, Huobi ve OKEx yazdıklarında hiçbir sonuç görmemeye devam ediyor.

Spesifik olarak, Binance diğer birçok ülkede kayıt yaptırdı, ancak Çin hala faaliyetlerini sınırlandırıyor. Yalnızca bununla sınırlı olmamak üzere, “Binance Academy” ve “Huobi Research Center” dahil olmak üzere anahtar kelime aramalarına da erişilemiyor.

Doğal olarak, birçok kişi Çin hükümetinin bu popüler borsalarda bu dostça olmayan anahtar kelime kısıtlamalarına kasıtlı olarak izin verdiğini düşünüyor. Ayrıca, Çin’in mikroblog platformu Weibo da sırasıyla birçok Bitcoin (BTC) hesabını askıya aldı. Hesapların askıya alınmasına ilişkin kısa bir açıklamayla Weibo, hesap sahiplerinin yasaları ve yönergeleri ihlal ettiğini iddia eden bir mesaj iletti. Bununla birlikte, Çin’deki kullanıcıların bir zamanlar olduğu gibi kripto para birimi ile ilgilenmediği görülüyor.

Klasik bir gözden uzak, akıldan çıkma vakası gibi geliyor. Aslında, bu yoğun birkaç haftalık düzenlemenin ardından, Çin’in sosyal medyasında Bitcoin aramaları düştü.

Popüler sosyal medya uygulaması WeChat, günde yalnızca 1-3 milyon arama kaydetti. Bu, 10 milyonu aşan Mayıs ayı arama zirvelerinin yanına bile yanaşamadı!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!