Çin Kırmızı Zarflarda 40 Milyon Dolardan Fazla Dijital Yuan Dağıttı

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Önde gelen ülkeler arasında tartışmasız en gelişmiş dijital para birimi projesine sahip olan Çin, şimdiye kadar dijital yuan ile 40 milyon dolardan fazla kırmızı zarf dağıttı. CBDC’nin tanıtım kampanyası şu anda bölgesel kalkınma öncelikleri göz önünde bulundurularak beş büyük şehre odaklanmıştır.

Pekin, Dijital Birimiyle 269 Milyon Yuan Verdi

Çinli yetkililer, Çin Halk Bankası tarafından çıkarılan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuanın pilot uygulamasıyla hızla ilerliyor. Konseptin 2014’te duyurulmasından bu yana proje, anakara genelinde büyük ölçekli denemeler ve Hong Kong ile sınır ötesi testlerle yedinci gelişim yılına girdi.

Dijital yuanı Çinli tüketicilerin eline geçirmek için başlatılan ‘kırmızı zarf’ kampanyası genişliyor. Tuoluo Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapora göre, Çin vatandaşlarına  kırmızı zarflarla dağıtılan fon miktarı 269 milyon yuanı, yani yaklaşık 41,5 milyon doları aştı.

Çin geleneğinde kırmızı zarflar genellikle çocuklara, aile üyelerine, arkadaşlara veya çalışanlara verilen para içeren ve iyi şans dilemiş küçük paketlerdir. Çin’deki kırmızı renk, enerji ve mutluluğun bir sembolü olarak algılanır.

Çin kripto haber kuruluşu tarafından yayınlanan makale, hükümetin çabalarının şu anda beş büyük şehre odaklandığını ortaya koyuyor: Shenzhen, Suzhou, Pekin, Chengdu ve Şanghay. Oradaki yetkililer, yaklaşık 35 milyon dolar olmak üzere toplam 230 milyon Çin yuanı karşılığında dijital RMB ile kırmızı zarflar yayınladılar.

Çin Dijital Yuan Tanıtımında Hız Kazandı

Raporda, merkezi hükümetin “bölgesel kalkınma stratejilerini dikkate aldığı ve promosyonun sıklığı ve kapsamının dışa doğru hızlandığını” kaydediliyor. Örneğin, yerel finans otoritelerinin yakın zamanda 40 milyon değerinde dijital yuanı (6,3 milyon dolar) dağıtmak için bir piyango açıkladıkları Pekin’de, dijital RMB programı esas olarak yaklaşan Kış Olimpiyat Oyunları’na odaklanmıştır.

Çin’in başkentindeki iki pilot bölgede önemli ölçüde ilerlendi. İlkinin bir parçası olarak Wangfujing iş bölgesinde ve çevrimiçi pazarda seçilen tüccarlar dijital yuan ödemelerini kabul etmeye başladı. Ardından ikinci pilot proje bölgesi daha çok 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın yemek, konut, ulaşım, seyahat, alışveriş, eğlence ve bilgi sahneleri üzerinde yoğunlaşacak.

Bu arada ekonomik ve finansal merkez Shenzhen, dijital RMB kırmızı zarflarda (9 milyon doların üzerinde) 60 milyon yuan dağıttı. CBDC için uygulama senaryoları; tıbbi bakım, eğitim, ulaşım ve tüketim gibi devlet işlerini kademeli olarak kapsıyor. Şehirdeki 30.000’den fazla tüccar şu anda dijital yuan ödemelerine destek sağlamak için çalışıyor.

Chengdu şimdiye kadar 40 milyon dijital yuan (6 milyon doların üzerinde) dağıttı. Pilot uygulamaya en az 11.000 tüccar katılıyor. Chengdu ayrıca şehrin idari bölgesindeki toplu taşıma sisteminde dijital yuan denemesi başlattı.

Tuoluo, Chengdu’nun kırmızı zarf programının “dijital para biriminin özelliklerini vurguladığını ve küçük, değerli, yüksek frekanslı ticaret ve kapsayıcı finans” olduğunu söylüyor.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook