Çin, Bu Ay Dijital Yuan Testini Genişletiyor!

Yuan currency sign on a abstract digital background. Financial hi-tech theme background. 3d graphic wih bokeh and neon lights
Yuan currency sign on a abstract digital background. Financial hi-tech theme background. 3d graphic wih bokeh and neon lights
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin, Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesinin gelişimi açısından lider konumdadır [DCEP] veya yaygın olarak Dijital Yuan olarak bilinen ve ülke halihazırda farklı seviyelerde testler uygulamaktadır. Son haberlere göre, şimdi 10 Nisan’dan 23 Nisan’a kadar yeni bir test turu başlatıyor.

Bu tur, yaklaşık 500.000 kişilik daha büyük bir Shenzhen’in nüfusu grubunu içerecek.

Bir CBDC’nin faydaları gün ışığına çıkarıldığından beri, Çin onu geliştirmekte ve benimsemekte hızlı davranmakta ve kendi dijital fiat versiyonunu tasarlamaya çalışmaktadır. Çin Renmin Üniversitesi Gaoling Akademisi’nden bir yardımcı doçent olan Wang Peng’e göre, ülke dijital yuan testini iki şekilde genişletiyordu.

Profesöre göre, bu, kullanıcıların alışkanlıklarını geliştirmek ve daha fazla kullanıcı, senaryo dahil ederek ve daha fazla kullanıcı verisi toplayarak DCEP’in kullanımını ve benimsenmesini test etmek için bir hareketti. Bu bağlamda Çin, Ekim 2020’den bu yana dijital para birimi için büyük ölçekli testler yapıyor.

Shenzen, testi 10 Nisan’dan itibaren 500.000’e çıkararak dijital yuan denemesini yükseltti. Bu yükseltme, perakende tüketim için dijital varlıkları kullanma alışkanlığı geliştirdiğini iddia etti. Vatandaşların, Shenzhen’deki Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’ndan dijital bir yuan cüzdan hesabı açmak için bir metin aldıkları bildirildi.

Ancak, testi güncelleyen tek şehir bu değildi. Güney Çin’deki bir eyalet olan Hainan, Nisan ayında dijital para birimine pilotluk yapmak için bir tanıtım etkinliği düzenliyor.

Pek çok bilim insanı, Çin ile ABD arasında yaygın olan sorunlar göz önüne alındığında, dijital yuanın geliştirilmesini Çin için bir “acil durum planı” olarak nitelendirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!