Salı, Kasım 24, 2020

Çiftlik Bank’ın Bitcoin Madencilik Cihazlarına Ne Oldu?

Türkiye’de insanları mağdur eden ve bu kişilerden milyonlarca sterlinlik bir vurguya imza atan yüzbinlerce çiftlik evi olan Farmhouse Bank’ın “Tosun” lakaplı sistem kurucusu Mehmet Aydın sistemi çöktüğünde Bitcoin madenciliğine çöküş noktasına gelince önemli bir yatırım yapmıştı. Aydın, değeri sürekli artan Bitcoin’den elde edilecek kâr ile sistemin çöküşünü uzatmayı hedefledi.

Aydın, Çiftlik Bank’ın yakın zamanda oluşturduğu Bitcoin madenciliği tesisinden bir video yayınladı ve bu tesiste yüzlerce cihaz olduğu görüldü. Çiftlik Bank’ın çökmesi ve Mehmet Aydın’ın yurt dışına kaçmasının ardından bu Bitcoin cihazlarına ne oldu?

Bitcoin madenciliği hakkında sordu: “Bana da yardım edebilir misin?”

Gazeteci İsmail Saymaz da “Tosun Bank” adlı son kitabında buna yer veriyor. Kitapta yer alan bilgilere göre Çiftlik Bank’ın Bitcoin serüveni, Çiftlik Bank’tan hatırı sayılır bir servet kazanan Hakkı Cangül ile başladı. Cangül, Çiftlik Bank’tan ayrı olarak kişisel bitcoin madenciliği yapıyordu. Çin’den 35 Bitcoin cihazı getirmişti. Bir gün Balıkesir’de Cangül’ü ziyaret eden Aydın, sohbet sırasında Cangül’ün Bitcoin madenciliği yaptığını öğrenerek, “Bana da yardım edebilir misin?” dedi.

İlk etapta 1000 Bitcoin cihazı satın almayı planlıyor

Bunun üzerine Aydın, 1000 Bitcoin cihazı satın alarak Akhisar’daki tavuk çiftliğinde üretime başlamayı planladı. Yapılan hesaplamalara göre cihazlar 11 milyon 460 bin TL’ye mal oldu. Aydın, Bitcoin fiyatının zirve yaptığı 20 Aralık 2017 tarihinde Cangül için cihazları kuran Serhat Dutman’ın hesabına “makine alım ödemesi” ifadesiyle tek işlemde 11 milyon 460 bin TL gönderdi. Bu hesap ve para bloke edildi. Sonra Aydın parayı farklı yollarla gönderdi.

550 Bitcoin cihazı alındı

Daha sonra piyasadan ve yurt dışından 550 Bitcoin cihazı satın alındı. Bu cihazlar Çiftlik Bank’ın Acarkent’teki villasında toplanmış, ardından Ocak 2018’de Akhisar’daki tavuk çiftliğine taşınmıştır. Aydın buradan video çekerek Çiftlik Bank’ın Facebook hesabına yükledi.

Bitcoin madencilik cihazları Uruguay’a kaçırıldı mı?

Bitcoin’deki fiyat düşüşünün de etkisiyle Aydın umduğunu bulamadı. 12 Şubat 2018’de cihazlar sökülerek bir TIR kamyona yüklendi. Teslimat notuna, cihazların Dubai’ye gönderilmek üzere Gemlik Limanı’na gönderildiği yazılmıştır. Ancak kamyonun Türkiye’ye rekor girişi veya çıkışı yoktu.

550 cihazdan 496’sı bu şekilde eksikti. Kitapta yapılan bir iddiaya göre Bitcoin cihazları, tespit edilemeyen bir yöntemle Uruguay’a kaçırıldı.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16