Salı, Ocak 19, 2021

Ana Muhalefet Partisi CHP Blockchain İçin Meclise Araştırma Önergesi Sundu!

Blockchain

Ana muhalefet partisi CHP Blockchain için Meclise araştırma önergesi sundu. Önce Hükümet kanadından gelen Blockchain strateji belgesi şimdi de ana muhalafetten gelen Blockchain önergesi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde Blockchain rüzgarları esiyor.

CHP Blockchain araştırma önergesi

5 Aralık 2019 tarih ve 1441 sayı numarası ile kayıtlara geçen önergede blockchain teknolojisinin getirdiği fırsat ve risklerin değerlendirilmesi talep edildi. Blockchain teknolojisinin kullanım alanlarının belirlenmesi ve ulusal kurumlarımızın küresel rekabete ayak uydurması için yapılması gerekenlerin irdelendiği önerge Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak önderliğinde hazırlandı. Önerge kendisi dahil 21 milletvekilinin imzası ile sunuldu.

Önergeye gerekçe olarak sunulan metinde ise Bitcoin ve kripto paraların artan önemine dikkat çekiliyor. Kripto para sektörünün altın çağını Ocak 2018’de yaşadığı ve bu dönemde 814 milyar dolarlık büyüklüğe eriştiği kaydedildi. Bu değerin 2018 yılında Dünya Dolar rezervinin %7’si Euro rezervinin %39’u ve altın rezervinin %10’una eriştiğine dikkat çekildi.

CHP önergesinde en dikkat çeken kısım ise Bitcoin ve kripto para birimlerinin taşıdığı potansiyele yapılan atıf. Aşağıdaki satırlar araştırma önergesinden:

“…Bütün bu etkisine karşın kripto para sistemi blokzincir sisteminin küçük bir parçasıdır. Global dünyanın yeni bir güvenlik mekanizması olarak gelişen bu teknoloji, dünyadaki ticaret sistemini yeniden şekillendirme potansiyeline sahiptir. Dijital ortamda işlemleri açık ve güvenli şekilde gerçekleştirmeyi vaat eden ve tüm otoritelerden bağımsız olan blokzinciri kimi görüşlere göre yakın gelecekte küresel sistemin bağımsız bir güven otoritesi olacaktır. Bazı uzmanlar yeni dünya düzenini blokzincir teknolojisinin şekillendireceğini iddia etmektedir.

Görüşler farklı olmakla birlikte dünya ekonomisinin kurgusu sil baştan değişmektedir. Dünya ticareti rezerve dayalı, ölçülebilen ekonomilerden, işleme dayalı anlık ölçülen bir ekonomiye evrilmekte ve bu da yeni fırsatların yanı sıra riskleri beraberinde getirmektedir.

… Şu anda bile bankacılık  ve e-ticaret işlemlerine giren bu teknoloji; tapu devirleri, ödeme sistemleri, değerli taşlar, telif hakları, e-devlet sistemleri, sağlık hizmetleri, gümrükleme, e-oylama, yerel ve genel seçimler, deniz lojistiği dahil birçok alanda yeni bir güvenlik altyapısını oluşturma potansiyeline sahiptir.

Son Söz

Gerek hükumet kanadı ile, gerekse de ana muhalefet partisi eliyle olsun blockchain teknolojisi ve kripto paraların Meclis gündemine taşınmasını son derece olumlu buluyoruz. Bildiğiniz gibi Eylül ayında Türkiye ulusal blockchain strateji belgesi açıklanmış ve bu alanda yapılması gerekenler sıralanmıştı.

Kasım ayında ise Merkez bankası destekli kripto para (CBDC) projesinin başlatıldığı haberi gelmişti. Bu gelişmeler de gösteriyor ki Türkiye taşıdığı potansiyeli realize etme adına önemli adımlar atmaya başlamış durumda. Kripto para farkındalığının son derece yüksek olduğu ve hatta Dünya standartlarına göre ilk 3’de diyebileceğimiz ülkemizde bu tür gelişmelerin yaşanması gerçekten heyecan verici.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.08
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.22
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.43