Pazar, Mart 7, 2021

CBDC’ler ‘gerçek para’ olarak kabul edilir mi?

Kripto para birimleri yatırımcı portföylerindeki konumlarını sağlamlaştırırken, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler de fiat para birimleriyle desteklenen dijital para birimlerine büyük ilgi gösteriyor. Merkez Bankası Dijital Para Birimi fikri [CBDC] fiziksel nakit ile karşılaştırıldığında güvenli ve daha hızlı ödeme ihtiyacından ortaya çıktı. Şu anda Çin, Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesini geliştirerek diğer ülkeler üzerindeki liderliğini sürdürdü. [DCEP] veya basitçe söylemek gerekirse, dijital Yuan.

Çin, ülke içinde dijital Yuan’ı test etmeye başladı ve bu hafta “telefonsuz” dijital yuan’ı test etti. DCEP’in kullanılmasını sağlamak için ülke içinde güçlü adımlar atılıyor, ancak insanlar gerçekten CBDC’lerin gerçek paraya eşdeğer olduğunu düşünüyor mu?

Yeni anket Uluslararası Para Fonu tarafından [IMF] 33.399 kişinin katılımını içeren 21.542 kişi “hayır” cevabını gördü. Yaklaşık %64’ü bunun para olduğuna inanmazken, kriptoyu bilen birçok kişi onu desteklemek için öne çıktı. Bununla birlikte, IMF’nin son araştırması, dünya merkez bankalarının %80’ine yakınının ya mevcut yasaları uyarınca dijital para birimi ihraç etmelerine izin verilmediğini ya da yasal çerçevenin şu an için net olmadığını belirtti.

Araştırmaya göre, yalnızca 40 merkez bankası yasal olarak dijital para birimi ihraç etmeye uyguntu.

“… Yeni bir IMF personel raporunda 174 IMF üyesinin merkez bankası yasalarını inceledik ve yasal olarak dijital para birimi ihraç etmesine yasal olarak sadece 40 kadar izin verildiğini gördük.”

Kaynak: IMF

Yukarıdaki tablo, IMF’nin bir parçası olan 174 merkez bankasından 104 merkez bankasında yalnızca 27 yasal makamların banknot ve coin yasaları yoktu.,

Diğer Aksaklıklar ?

IMF tarafından vurgulanan diğer aksaklıklar, CBDC’lerin “hesap tabanlı” veya “belirteç tabanlı” olup olmayacağı ve “toptan satış” düzeyinde veya “perakende” düzeyinde kullanımının kapsamıyla ilgili sorularla ilgilidir. Bu sorunların üstesinden gelme gücü merkez bankaları için öznel olsa da, pek çok ülke, zorluklar göz önüne alındığında aslında kendi CBDC’lerini başlatmayı seçmedi.

CBDC’lerin gidecekleri uzun bir yolu var ve “paranın evriminde bir sonraki dönüm noktası” olmak için, küresel kabulle birlikte finansal sisteme, güvenilirliğe ve güvenilirliğe sorunsuz entegrasyonunu sağlamak için sağlam bir yasal temele ihtiyaç duyacaklar.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.96
  THYAO.IS₺14.78
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.08
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.22