Cuma, Mart 5, 2021

Cardano, merkezi olmayan bir sosyal medya platformu üzerinde çalışıyor

IOHK’dan Charles Hoskinson, Twitter’da Cardano’nun Twitter’ın zorluklarını çözebilecek merkezi olmayan bir sosyal medya girişimi üzerinde çalıştığını iddia etti. Twitter’dan Jack Dorsey, Donald Trump’ı platformdan yasakladığı için tepkiyle karşılaştı ve onu sosyal medya sorunlarına çözüm olarak Bitcoin’i öne çıkarmaya yöneltti.

Cardano, sosyal medyanın geleceği için temel oluşturabilecek merkezi olmayan bir çözüm üzerinde çalışıyor. Input Output Hong Kong’un (IOHK) CEO’su Charles Hoskinson, Twitter’a sosyal medya platformunu ademi merkezileştirmesi için yardım etmeyi teklif etti.

Twitter’ın Donald Trump kabusu

Twitter, giden ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmelerinin ardından son aylarda ilgi odağı oldu. Sosyal medya platformu, açık sözlü politikacıları aylardır kontrol ediyor. Bunu 9 Ocak’ta Trump’ı platformdan kalıcı olarak yasakladığında daha da ileri götürdü. Bu, sosyal medyanın geleceği hakkında hararetli tartışmalara yol açtı ve CEO Jack Dorsey, Bitcoin’i en iyi çözüm olarak öne sürdü.

Dorsey’e Twitter üzerinden yanıt veren IOHK’dan Hoskinson, Cardano’nun sosyal medyayı hedef alan “bir şey üzerinde çalıştığını” iddia etti. Ayrıca Dorsey’i Twitter’ın kurum içi ademi merkeziyetçilik çabalarını durdurmaya çağırdı. Şirket, Aralık 2019’da duyurduğu merkezi olmayan bir sosyal medya platformu olan Bluesky üzerinde çalışıyor.

Hoskinson, ilerlemenin en iyi yolunun Twitter’ın Bluesky’yi açık kaynaklı bir proje haline getirmesi olduğuna inanıyor. Bu, tüm kripto para birimi endüstrisinin projeye katkıda bulunmasına izin verecektir.

Jack bir şey üzerinde çalışıyoruz. Bunu evde inşa etmemelisin. Bunu açık kaynaklı bir proje yapın ve tüm sektörümüz katkıda bulunabilir.

– Charles Hoskinson (@IOHK_Charles)

Hoskinson, Cardano’nun merkezi olmayan sosyal medya projesi hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı. Ancak, IOHK böyle bir proje üzerinde çalışıyor olsa bile, gerçeğe dönüşmesi birkaç ay alacak. Cardano’nun kritik yetersizliklerinden biri, henüz akıllı sözleşmeleri desteklememesidir. Bu, Mart ayında blockchain projesi Goguen aşamasına girdiğinde değişecek.

Cardano nihayet bir sosyal medya uygulamasını destekleyecek altyapıya sahip olduğunda bile, onu oluşturmak birkaç ay sürebilir. Diğer blockchain geliştiricileri halihazırda blockchain tabanlı sosyal medya uygulamaları yayınladıkları için bu durum onu ​​dezavantajlı hale getirecek. Cardano, pazara çok geç girebilir.

Merkezi olmayan sosyal medya gelecek mi?

Merkezi olmayan sosyal medya, her kripto para meraklısının hayalidir. Böyle bir platform nihayet gücü Facebook, Snapchat ve Twitter gibi teknoloji devlerinin elinden alacaktı. Ayrıca, birileri gönderinizi beğendiğinde bir miktar mikro ödeme almak gibi, kullanıcıların içeriklerinden doğrudan para kazanmalarına da olanak tanır.

Ancak, bu ütopik gelecek en iyi ihtimalle yıllar uzakta. Facebook, Snapchat, Instagram, Twitter, TikTok ve diğerlerinin halihazırda milyarlarca kullanıcısı var. Toplam kullanıcı sayısının artmasıyla bireysel bir kullanıcı için değerin yükselmesi olan ağ etkisi, bu devlerin yeni kullanıcıları çekmesine ve mevcut kullanıcıları korumasına olanak tanır. Ek olarak, pazardaki kullanıcılar için rekabet eden yüzlerce blok zinciri ağıyla, büyüme blok zinciri tabanlı sosyal medya platformları için sınırlıdır.

Olası bir uzlaşma, yerleşik bir sosyal medya platformunun kendi merkezi olmayan alternatifini geliştirmesi olabilir. Twitter bunu yapma olasılığı en yüksek olanıdır, Dorsey en sesli blok zinciri savunucularından biridir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 48,192.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺22.12
  THYAO.IS₺14.61
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.22
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.27