Bytetree Kurucusu, Grayscale’in ‘Gerçekçi Olmayan Yüksek’ Ücretini Düşürmesi Gerektiğine İnanıyor

grayscale-investments
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bytetree Asset Management’ın kurucusu Charlie Morris, GBTC yönetim ücretinin düşürülmesini önerdi çünkü Grayscale Investment mevcut satış baskısını hafifletebilir ve muhtemelen hisselerdeki indirimi azaltabilir. Morris, herhangi bir önlem alınmazsa, “satış baskısının artacağını” ve “sistemik bir riske dönüşebileceğini” söylüyor.

Son GBTC Geri Alımı Önemsiz

Öte yandan, Bytetree’nin baş yatırım sorumlusu (CIO) olan Morris, Grayscale’in son 250 milyon dolarlık GBTC’sinin bir fark yaratamayacak kadar önemsiz olabileceğini düşünüyor. Ancak, Bytetree Market Sağlık Güncellemesinde Morris, 2020’nin Grayscale Investment için “rekor giriş” yılı olduğunu kabul ediyor. Bu dönemde, GBTC hisselerindeki prim ortalama %30 iken, yönetim altındaki varlıkların değeri (AUM) 30 milyar doların üzerine çıktı.

Bytetree Kurucusu, Grayscale'in 'Gerçekçi Olmayan Yüksek' Ücretini Düşürmesi Gerektiğine İnanıyor: Olası 'Sistemik Risk' Uyarıyor

Ancak, prim azalmaya başladığında, benzer şekilde tröste girişler yavaşlamaya başladı. Bu daha sonra GBTC hisselerinin priminin indirime dönüşmesine yol açtı. Yine de Morris’in açıkladığı gibi, GBTC hisselerinin arzı aynı talebi aşmaya devam ettikçe bu indirim yine de genişleyebilir. Morris analizinde şunları söyledi:

Sorun şu ki, indirimin daha da genişlemesini engelleyecek hiçbir şey yok. Grayscale 250 milyon dolarlık hisse satın aldığını duyurdu, bu harika, ancak 33 milyar dolarlık bir fonda fark yaratmak için çok küçük. Ciddiye alınmaları için, her hafta bu miktarı geri almayı taahhüt etmeleri gerekir.

Rakiplerden Tehdit

Yine de, Morris’in belirttiği gibi, Grayscale Investments yasal yapıları (ki bu bunu engelliyor) nedeniyle daha fazla GBTC hissesini geri alma konumunda olmayabilir. Benzer şekilde CIO, Grayscale’in “GBTC’ye bir çeşit besleyici yapısına yatırım yapan bir ETF başlatma” planının “faydalarından tamamen emin olmadığını” söylüyor. CIO açıklamaya devam ediyor:

“Osprey (OBTC) yıllık %0,49 Bitcoin riskini sunduğunda, GBTC’nin ücretlerini %2’den düşüreceğini düşünebilirsiniz; yeni rekabet dünyası göz önüne alındığında gerçekçi olmayan bir şekilde yüksektir. Morris, ETF’leri daha iyi bir alternatif olarak sunsa da, yatırımcıların GBTC’de kalmasının tek nedeninin sermaye kazancı vergileri olduğunu kabul ediyor.

Bu arada Morris raporunu “(Grayscale) yatırımcı güvenini gecikmeden geri kazanmalarını çok umduğunu” söyleyerek sonuçlandırıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!