Salı, Ocak 26, 2021

Büyük darknet sitesi kapandı, Bitcoinlere el konuldu

Finlandiya’nın büyük darknet pazarı Sipulimarket, Finlandiya polisi, Avrupa Birliği Güvenlik Ajansı Europol ve Polonya polisi ile işbirliği içinde kapatıldı. Şirketin Bitcoin dahil tüm varlıklarına el konuldu.

Europol ve Fin gümrük idaresi Tulli tarafından yapılan açıklamaya göre, Ülkenin önemli darknet satış sitesi Sipulimarket kapatıldı ve site tüm varlıkların başında yer aldı. Polonya Bölge Polisi de operasyonu desteklerken, Europol’ün Avrupa Siber Suç Birimi ile de işbirliği yapıldı.

Tulli’nin basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Finlandiya Gümrük Ofisi, Silpulimarket sitesinin web sunucusuna ve içeriğine tamamen el koydu. Finlandiya Gümrük Ofisi de siteye ait Bitcoinlere el koydu. “

Web sitesine giren kullanıcılar ayrıca “Bu etki alanı ele geçirildi” metniyle karşılaşırlar:

“Bu gizli servis sitesi, Europol ve Eurojust’un desteğiyle Wroclaw’da İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Dairesi ile yapılan operasyon sonucunda Finlandiya Gümrükleri tarafından kapatıldı.”

Yetkililer, Sipulimarket’in yasadışı malların ve önemli miktarda narkotik ürünün burada satıldığı Tor ağında 2019’dan beri faaliyet gösterdiğini bildirdi. Sipulimarket, 2019 yılında kapatılan bir diğer darknet sitesi olan Silkkitie’den sonra da Finlandiya’daki tek hizmet oldu. Site Fince olmasına rağmen Avrupa’nın birçok yerinden ciddi bir müşteri kitlesine hitap ettiği belirtiliyor.

Operasyon sonrasında ele geçirilen Bitcoin miktarı açıklanmazken, Dava açıldığı ve incelemelere başlandığı belirtildi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,017.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.18
  THYAO.IS₺12.70
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.64
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18