Bu İstatikçinin Zeytinyağı ve Bitcoin ile İlgili Popüler Olmayan Görüşü Nedir?

Zeytin Yağı ve Bitcoin (BTC)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcıların fonlarını kripto para birimlerine park etmelerinin ana nedenlerinden biri kendilerini enflasyona karşı korumaktır.

Yazar ve istatistikçi Nassim Nicholas Taleb, daha önce Bitcoin’i “başarısız para birimi” ve “açık saadet zinciri” olarak adlandırdıktan sonra, röportaj CNBC ile, dünyanın en büyük kripto para birimi ile enflasyon arasında nasıl görünür bir bağlantı olmadığını ileri sürdü.

Taleb;
“Enflasyondan korunmak istiyorsanız, bir arazi satın alın, üzerinde zeytin yetiştirin. Zeytinyağınız olacak. Fiyat düşerse, belki bir şeyleriniz olur, ancak Bitcoin ile hiçbir bağlantı yoktur.”

Bu yeni bir görüş değil, ama kesinlikle popüler olmayan bir görüş. Örneğin Max Keizer gibi Bitcoin meraklıları, enflasyon ile Bitcoin fiyatının bağlantılı olduğuna inanıyor. Aslında, Kaiser geçenlerde, hiperenflasyonun fiat parayı çökertmesi durumunda Bitcoin’in fiyatının 2021’de 220.000$ seviyesine çıkabileceğini söylemişti.

Ancak Taleb’e göre;
“Hiper enflasyona sahip olabilirsiniz ve Bitcoin sıfıra gidebilir.”

Birkaç yıl önce Taleb, sadık bir Bitcoin savunucusuydu ve bunu “kendi kaderine karar verme” yeteneğine sahip olduğu için “mükemmel bir fikir” olarak nitelendirdi. Anlatısı, merak uyandıran bir şekilde, bu yılın başlarında kripto varlıklarını boşaltma hakkında tweet atmasının ardından değişti.

İstatistikçi, kripto ekosistemini “güzelce hazırlanmış” ve “iyi yapılmış” olarak nitelendirerek, onu ekonomik herhangi bir şeye bağlamak için hiçbir sebep görmediğini belirtti. Taleb’e göre bir yatırımcı için en iyi strateji, gelecekte getiri sağlayacak şeylere sahip olmaktır.

Ekledi;
“Bu hileler elbette bugün Bitcoin var, yarın başka bir madeni paranız olabilir, gelirler ve giderler. Onlarla öne sürdükleri iddialar arasında sistematik bir bağlantınız yok. “

Kripto para birimlerinin, ABD dolarını değiştirmeye yönelik orijinal amacı ile uyumlu olmayan, yalnızca değişken ve spekülatif yatırım araçları olduğunu savunarak konuşması sona erdi.

“Bir para birimini çok değişken olan bir şeyle değiştiremezsiniz.” dedi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 51,378.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!