Diğer

  Bu Hafta, Kritik Miktarda Bitcoin ve Ethereum Sözleşmelerinin Süresi Sona Erecek

  • Piyasa değeri bakımından önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), Mart ayından bu yana en iyi performansını sergileyerek %15’ten fazla bir artış kaydetti.
  • Panama merkezli Deribit borsasında 4,57 milyar dolar değerinde 150.633 Bitcoin opsiyon sözleşmesi ve 2,3 milyar dolar değerinde 1,23 milyon Ethereum sözleşmesi sona erecek.
  • Amberdata’ya göre, sona erecek Bitcoin sözleşmeleri toplam açık pozisyonların %43’ünü oluşturuyor.

  Bitcoin fiyatı 30 bin 300 doların hemen üzerinde işlem görmeye devam ederken, yatırımcılar bu hafta sözleşme süresi sona erecek olan Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarına odaklanıyor.

  Yatırımcılar, Süresi Dolacak Olan Opsiyon Sözleşmelerine Odaklanıyor

  Ethereum bitcoin

  Geçtiğimiz hafta boğa piyasası haberleri kripto para piyasasına geri döndü. Piyasa değeri bakımından önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), Mart ayından bu yana en iyi performansını sergileyerek %15’ten fazla bir artış kaydetti. Şimdiyse önemli bir olay yaklaşıyor.

  Cuma günü saat 08:00 UTC’de (TSİ 11:00) Panama merkezli Deribit borsasında 4,57 milyar dolar değerinde 150.633 Bitcoin opsiyon sözleşmesi ve 2,3 milyar dolar değerinde 1,23 milyon Ethereum sözleşmesi sona erecek. Deribit, küresel opsiyon işlemlerinin %85’inin üzerinde kontrolüne sahip. Amberdata’ya göre, sona erecek Bitcoin sözleşmeleri toplam açık pozisyonların %43’ünü oluşturuyor.

  Bitcoin için yatırımcılar son zamanlarda 30.000 dolar ve üzeri kullanım fiyatlarına sahip alım opsiyonları satın almış durumda. Bu nedenle, bu seviye en yüksek açık pozisyonu ve piyasa yapıcıları/traderları “negatif (short) gama” maruziyetine sahip bulunuyor.

  Opsiyonlar, belirli bir fiyattan varlık satın alma veya satma hakkı veren türev sözleşmeleridir. Alım opsiyonu satın alan kişi, boğa pozisyonunu temsil ederken, satım opsiyonu ise ayı pozisyonunu temsil eder. Short (negatif) gama, alım veya satım opsiyonlarında kısa veya satış pozisyonunda bulunmayı ifade eder.

  30.000 dolar seviyesindeki büyük açık pozisyon, vade sonuna kadar spot fiyatın bu seviyenin etrafında hareket etmesine neden olabilir. Bitcoin şu anda 30.300 doların hemen üzerinde işlem görüyor.

  Bu arada, traderların negatif gama pozisyonu, 30.000 doların hafif bir şekilde aşılmış olması durumunda patlayıcı bir ralli veya fiyat düşüşüne dönüşebilir. Bu, traderların net negatif gama maruziyetine sahipken, dayanak varlık boğa veya ayı bir ivme kazandığında nötr bir piyasa maruziyeti korumak için “yüksek fiyattan alıp düşük fiyattan satma” anlamına gelir.

  Başka bir deyişle, Bitcoin vade sonuna yaklaşırken 30.000 doların üzerinde bir ivme kazanırsa, traderlar kripto parayı spot ve vadeli piyasalarda alacaklardır. Bu da aşırı bir fiyat rallisine, genellikle “gamma sıkışması” veya sapan etkisi olarak adlandırılan bir duruma yol açabilir. Öte yandan, Bitcoin 30.000 doların altına düşerse traderlar satmak zorunda kalacaklardır.

  Amberdata’nın türevler direktörü Greg Magadini’nin belirttiği gibi, “Bu [boğa] akış traderların pozisyonlamasını ağır şekilde etkiliyor ve Cuma günü sona ermeden önce tarihi bir (takibini yapmaya başladığımızdan beri) negatif gama durumu bekliyoruz. Sadece küçük bir spot hareketle, havai fişekler gözlemleyebiliriz.”

  Opsiyon gama değeri, opsiyonların dayanak varlığın fiyatında meydana gelen değişikliklere olan hassasiyetini gösteren delta değişiminin hızıdır. Gamma, dayanak varlıktaki dalgalanmalarla birlikte yönlü risk maruziyetinin nasıl değiştiğini gösterir ve vade sonuna yaklaştıkça artar.

  Piyasa yapıcılar, sipariş defterine likidite sağlar ve defterin yönlü (delta) nötr olmasını sağlamak için gama maruziyetlerini sürekli olarak koruyarak alış ve satış arasındaki farktan kar ederler.

  bitcoin-gamma

  30.000 dolar vade tarihinde sona erecek opsiyonlarda büyük bir negatif gama görülüyor.

  Christopher Newhouse’a göre, bu sefer potansiyel trader korumasının etkisi diğer zamanlara göre daha güçlü olabilir; Newhouse, “Bu hafta büyük miktarlarda sona erecek birçok üst seviye alım opsiyonu olduğu ve gama’nın 30.000 dolar seviyesi etrafında yoğunlaştığı ve Bitcoin’in 30.000 dolar civarında işlem gördüğü göz önüne alındığında, son zamanlardaki düşüş seviyeleri ve potansiyel short pozisyon likidasyon seviyelerine yakın olduğunda, vade sonuna yaklaşırken trader koruması akışlarının spot fiyatları üzerinde daha fazla etkisi olabilir.” dedi.

  Ethereum için ise piyasa yapıcılar ETH piyasasında uzun gama pozisyonları oluşturmuş durumda ve bu nedenle Ethereum’un yerel tokeni için gamma sıkışması riski nispeten düşük.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.