Bu Bölge Bitcoin Madencileri İçin Yeni Mekke mi?

madencilik
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin merkezli Bitcoin madencilik endüstrileri uzun zamandır madencilik sektörüne hakim durumda. 2014 yılında, küresel hashrate’in yüzde 90’ı Çin’den çıktı. Peki öyküde 8 yıl sonra bir değişiklik olacak mı?

Bitcoin’in en büyük madencilik havuzlarından biri olan F2Pool’un kurucu ortağı Chun Wang, şunları söyledi;

Burada, 8 yıllık faaliyetimizin ilk ayı olan Nisan 2021’de, Çin dışından daha fazla BTC hashrate’i geldiğini gördük.

Bir diğer önemli kripto figürü Barry Silbert da benzer bir açıklamada bulundu;

Bitcoin hashrate hızla Çin’den Kuzey Amerika’ya kayıyor.

Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmı hala Çin dışında olmasına rağmen, Kuzey Amerika’nın bu sektörde yavaş yavaş bir yer edinmeye başladığına dair ipuçları var.

Cambridge Üniversitesi tarafından geçen yıl yayınlanan bir bloga göre, Çin merkezli madencilik işlemleri 2014’te yüzde 90’dan Haziran 2020’nin sonlarında yüzde 65’e düştü, ABD yüzde 8,5’lik bir paya sahipti. Söz konusu düşüş, esas olarak madencilik sektörü üzerindeki küresel jeopolitik etkiye bağlanmıştır.

Bununla birlikte, Ocak 2021 itibariyle, Çin’in hashrate dağılımı yüzde 10 daha düştü (şu anda yaklaşık yüzde 55), oysa ABD yüzde 11’lik bir yükseliş gördü.

Dahası, Çin’in ucuz kömürle çalışan elektriği, Bitcoin madencilik endüstrisinin karbon ayak izi hakkında birçok tartışmayı tetikleyen nedenden biri olabilir.

Aksine, ABD’deki Teksas, yakın zamanda Nasdaq tarafından yayınlanan bir blogda belirtildiği gibi, Bitcoin madencileri için artık ‘Mekke’ haline geldi. Yenilenebilir kaynakların kullanılması, bu kademeli geçiş için kilit faktörlerden biri olabilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 34,214.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!