İki Şirket, Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliğini Mümkün Kılıyor

bitcoin enerji
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çok uzun zaman önce, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in dünyadaki yenilenebilir enerji için ‘en büyük müşteri’ olduğunu belirtti. Dünyanın en büyük kripto para birimi geçmişte eleştiriden adil bir pay aldı, ancak ESG endişeleri kadar önemli bir şey yok.

Proof-of-Work ve Proof-of-Stake tartışması üzerinden sürdürülebilirlik konusundaki tüm konsept, kripto endüstrisini kasıp kavurdu. Tesla ve Çin’in enerji FUD’sini içeren en son haberler gerçekten de piyasaya yeni bir kargaşa enjekte etti.

Bu bir oyun değiştirici olabilir mi?

Son duyuruya göre, Bitcoin teknoloji şirketi Blockstream, güneş enerjisiyle çalışan bir Bitcoin madencilik tesisi inşa etmek için Square Inc. ile ortaklık kurdu. Yukarıda bahsedilen işbirliğine göre, Square ‘5 milyon dolar yatırım yapacak ve Blockstream projenin inşasına yardımcı olacak altyapı ve uzmanlığı sağlayacak.’

Twitter’da yapılan açıklama şu şekildeydi:

Square tesise 5 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. Blockstream projeyi inşa etmek ve yönetmek için altyapı ve uzmanlık sağlayacak. Tesis, %100 yenilenebilir enerji için bir konsept kanıtı olacak.

Ek olarak, yeni girişim, herkesin madencilik tesisinin gerçek zamanlı ölçümlerini alabileceği bir kamu performans panosuna da sahip olacak. Pano, Blockstream Mining Note (BMN) adı verilen bir teknolojiye dayanacaktır.

Blockstream’in CIO’su ve Madencilik Başkanı Chris Cook şunları söyledi:

Bizimki de dahil olmak üzere dünya çapındaki birçok madencilik operasyonu, mevcut en uygun maliyetli güç olduğu için halihazırda yenilenebilir enerjiye güveniyor. Square ile birlikte, projenin açık ve şeffaf doğasının diğer işletmelerin öğrenebileceği bir model olmasını umuyoruz.

Benzer şekilde, Square Global ESG Lideri Neil Jorgensen şunları söyledi:

Proje, temiz enerji Bitcoin madenciliğinin belirli birim ekonomisini hep birlikte öğrenmemize izin verecek, devam eden, şeffaf bir vaka çalışması olarak hizmet edecek. Sonuçlarımızı toplulukla paylaşmaya başlamak için sabırsızlanıyoruz.

Jack Dorsey ve firması Square, geçmişte de Bitcoin için önemli bir ses olmuştu. Son zamanlarda, Ark yatırımının Bitcoin’in yenilenebilir enerjiden yararlanma potansiyeline ilişkin bir makale yayınladı.

Ayrıca, desteğini genişletmek için Twitter CEO’su Bitcoin 2021 Konferansı’nda konuşurken şunları söyledi:

Sonuçta madenciler kâr etmek zorundalar ve ucuz yenilenebilir enerji elde etmek kâr potansiyellerini en üst düzeye çıkarıyor (…). Bitcoin zamanla ve bugün daha fazla yenilenebilir enerjiyi ve bu gücü nasıl elde ettikleri konusunda farkındalığı teşvik ediyor. İnsanlara, boşa harcanan gücü dünya çapında milyarlarca insan için değer yaratan bir şeye dönüştürme özgürlüğü veriyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 38,039.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!