borsa yorumları

Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – 01.07.2020

Güncellenme Tarihi


BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Beklentilerden iyi gelen ABD ve Çin verilerinin ardından hisse senedi piyasalarında yükselişler sürüyor. Vaka sayılarındaki artışa ve ABD – Çin arasındaki gerilime rağmen piyasalar güçlü kalmaya devam ediyor. ABD ve Asya’nın ardından Avrupa borsalarındaki yükseliş ikinci dalga endişesine rağmen piyasaları etkilemiyor. BİST100 endeksi Asya piyasalarındaki yükseliş ve ABD vadelilerindeki pozitiflik ile geçtiğimiz işlem gününe pozitif başladı.

Reklam
aw

Açılışın ardından Dış Ticaret Dengesi verisi açıklandı. TÜİK ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %40,9 azalarak 10 milyar dolar, ithalat %27,8 azalarak 13,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Reklam

AB tarafından seyahat sınırlamalarıyla ilgili açıklamalar yapıldı. AB, ABD vatandaşları için seyahat yasağı süresini uzatırken, Çin için seyahat yasağını karşılıklı olmak kaydıyla kaldırdı. AB’nin 14 ülkenin olduğu seyahat listesinde Türkiye’ye yer vermemesiyle BİST100 endeksine satış geldi. BİST100 endeksi günü 116.524 seviyesinden tamamladı.

AB tarafından salgın tedbirleri kapsamında Mart ayında kapatılan dış sınırlar, AB ülkelerine yakın coronavirüs verilerine sahip olduğu belirlenen Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay’a bugünden itibaren açılacak.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı payları %3,94 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %2,32 oranında değer kaybetti.

Endekste takip edeceğimiz direnç seviyeleri 117.600 – 118.300 – 119.000 destek seviyeleri ise 116.100 – 115.400 – 114.700 olacak.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Dolar yatırımınızı sanal dolar satın alarak, hafta sonlarını beklemeden de önerdiğimiz borsadan yapabilirsiniz!


Borsa yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.