Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – 30.07.2020

borsa yorumları

BIST-100 Güne Başlangıç

Gündemdeki endişelere bağlı olarak dalgalı bir seyrin izlendiği hisse piyasalarında, salgın kaynaklı gelişmeler ve ekonomik veri akışları belirleyici olmaya devam edecektir. BIST-100 Endeksi günü %1,49’luk düşüşle 1.135,55 puandan tamamladı. Fed Başkanı Powell’ın güvercin tondaki mesajları ve ekonomiyi desteklemeye yönelik taahhütleri ABD borsalarını destekledi.

ABD borsaları günü %1’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif satıcılı seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,97 – 6,98 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,96’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki gün yükseliş trendinin altında bir kapanış gerçekleşen ve teknik görünümün zayıflama gösterdiği BIST-100 Endeksi’nde, dün gün içerisinde yaşanan yukarı yönlü hareketler tepki mahiyetinde kaldı ve endekste satıcılı fiyatlama etkisini sürdürdü. 50 günlük üssel ortalama (1.130) kısa vadeli ilk destek konumunda olup, ortalama altında 1.121 ve 1.110 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Fed sonrasında hisse piyasalarında yaşanan toparlanmaya bağlı olarak endekste yaşanabilecek alımlarda ise 1.160 ve yükseliş trendinin geçtiği 1.177 seviyeleri ilk önemli direnç noktalarıdır. Trend üzerinde kapanışlar görülmeden yaşanacak yükselişlere karşı temkinli yaklaşılması yararlı olacaktır. Kurban Arifesi nedeniyle bugün endekste erken kapanış gerçekleşecek.

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Borsa yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.