Borsa Yorumu / Alan Yatırım – 30.07.2020

borsa yorumları

Endeks Satış Baskısı Altında…

TCMB 2020 yılının 3. Enflasyon Raporu’nu yayınladı. Makroekonomik görünüm ve para politikası duruşuna dair değerlendirmelerin bulunduğu raporda enflasyon tahminleri yukarı yönlü olarak revize edildi. Yıl sonu TÜFE tahmini %7.4’ten %8.9’a yükseltildi. Tahminlerin pandemide ikinci dalga olmadığı bir senaryoya dayandığı ifade edildi. BIST100 endeksi yataya yakın artıda başladığı işlem gününde karışık bir görünüm sergiledi. FED toplantısı öncesinde global piyasalar genel itibarıyla dalgalı seyretti. Diğer taraftan ekonomilerin açılmasıyla birlikte hemen hemen her ülkede artan vaka sayıları risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Aşı ve tedaviye yönelik çalışmalar piyasalar tarafından takip edilse de yurt içi kaynaklı riskler endeksin yukarı yönlü hareketlerini baskılıyor. Uzun bir süredir 1,200 direncini aşmakta zorlanan endeks 1,130 ve 1,200 aralığına sıkışmış durumda. Koronavirüs salgını kaynaklı gelişmeler gündemdeki yerini korurken, 2. çeyrek bilançoları da yatırımcıların takibinde olmayı sürdürüyor. Kurban Bayramı arefe günü olması nedeniyle Borsa İstanbul hisse senedi piyasası yarım gün işlem görecek.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Borsa yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.