Perşembe, Şubat 25, 2021

Borsa Yorumu / Alan Yatırım – 22.01.2021

Haftanın Son İşlem Günü Öncesinde…

BIST100 endeksi günü 1,550 puan seviyesinin üzerinde %1.13 değer kaybıyla tamamladı. Önceki günlerde endeksi taşıyan EREGL, BIMAS, TCELL satışların ve kar realizasyonlarının geldiğini gördük. ABD’de ek teşvik paketi beklentileri ve FED’in güvercin tutumunun en az 2023 yılına kadar devam edeceği beklentileriyle gelişen piyasa ülkelerindeki pozitif görünüm devam ediyor. BDDK’nın temettü ödeme kısıtlamasını kaldırmayı değerlendirdiğinin haberi banka hisselerini olumlu etkiledi. Bankacılık endeksindeki kazanç bir ara %2’nin üzerine çıktı. Aşı iyimserliği tüketici güven endeksi verilerine de yansıdı. TÜİK verilerine göre tüketici güven endeksi Ocak ayında 80.1 puandan 83.3’e yükseldi.

TCMB’nin piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini %17 seviyesinde sabit tuttu ancak karar metninde sıkı para politikası duruşunun uzun bir süre devam edileceğine işaret edilmesi şahin bir açıklama olarak yorumlandı. Uzun bir süre sonra banka hisseleri sanayi hisselerinden daha olumlu bir performans sergiledi. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin bugün Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmelerde bulunması bekleniyor. Yeni işlem günü öncesinde global piyasalardaki risk iştahı zemini oldukça zayıf. Yurt içi piyasaların güne satıcılı başlaması beklenebilir.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺21.82
THYAO.IS₺13.10
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.36
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.30