Salı, Kasım 24, 2020

Borsa yatırımcıları neden 2020 seçimleriyle ilgili endişelenmeye başlıyor?

2020 başkanlık seçimlerinden bir buçuk aydan kısa bir süre sonra ve yatırımcılar, Beyaz Saray yarışı ve bu başkanlık yarışmasının önümüzdeki haftalarda zaten çalkantılı piyasalar için ne anlama geldiği konusunda paniğe kapılmaya başlıyor.

Bununla birlikte, Wall Street’te endişeye neden olan sonuç değil: Yatırımcılar, Demokratlara meydan okuyan Joe Biden’ın galibiyetini veya Başkan Donald Trump için ikinci bir dönem için pozisyon alabilirler.

Seçim sonuçlarının 3 Kasım’da kararlaştırılmayacağı düşüncesi giderek artıyor; ve bunun da ötesinde, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görevdeki Başkan Donald Trump arasındaki yarışta bir kazanan tespit edilse bile, geçişin sorunsuz olmayacağı ihtimali var.

Commonwealth Financial Network’ün baş yatırım sorumlusu Brad McMillan Çarşamba günkü notunda “Bu gerçek bir korku ve birçok açıdan paylaştığım bir şey,” diye yazdı.

Korku şu ki, tartışmalı bir seçim yaparsak, aksamalara ve hatta muhtemelen şiddete yol açabilir. Eğer öyleyse, piyasaların önemli bir darbe aldığını görebiliriz, ”diye yazdı McMillan.

Ulusal Menkul Kıymetler baş piyasa stratejisti Art Hogan Perşembe günü MarketWatch’a, öncelikle müşterilerden gelen seçim oynaklığı ile ilgili sorular sorduğunu söyledi. Stratejist, “Şu anda aldığımız 1 numaralı soru bu” dedi. “Seçim, pazarı ve ekonomiyi nasıl etkileyecek?”

Hogan, “Kasım ayına doğru büyük bir endişenin olması doğal,” dedi. “Bu, pandeminin postayla gönderilen çok daha fazla oy üretme olasılığı yüksek olduğu ve olacakları kollarınızı dolaştırmak daha zor olduğu kadar benzersiz bir durum.”

Çarşamba günü geç saatlerde Trump, Demokrat’ın önümüzdeki seçimlerde galip gelmesi durumunda iktidarı barışçıl bir şekilde Biden’a bırakamayacağını ima ederek Wall Street’teki endişeleri artırabilir. Çarşamba günü Beyaz Saray’daki haber brifinginde muhabirlere barışçıl bir iktidar geçişini taahhüt edip etmeyeceği sorulduğunda, “Peki, ne olacağını görmemiz gerekecek” dedi.

Trump, şahsen oy kullanmayı sınırlayarak COVID-19 salgınının yayılmasını azaltma çabaları nedeniyle bu seçimin temel özelliği haline gelecek olan postayla oy pusulalarının seçim sonucunu zayıflatabileceğini iddia etti.

45. başkan, eyaletleri fiziksel olarak sandık merkezlerine giden Amerikalılar lehine postayla verilen oylardan vazgeçmeye çağırdı. “Oy pusulalarından kurtulun ve çok… bir transfer olmayacak, açıkçası. Bir devamı olacak ”dedi Trump. “Postayla gönderilen oy pusulaları kontrolden çıktı.”

Invesco’nun küresel pazar stratejisti Brian Levitt Çarşamba günkü araştırma notunda, “Yatırımcılar bana pazardan çıkıp ‘bu seçimde oturup durmamaları gerektiğini’ sormaya devam ediyor.

Levitt, yatırımcılara bu seçimden önce fişlerinde nakit para çekme dürtüsüne direnmelerini söylüyor. Bununla birlikte, piyasadaki sismik dalgalanma korkusu aşikardır. Bu özellikle, Eylül ayı hisse senetleri için en kötü ay olarak sözünü yerine getirdikten ve ikinci-en kötü ay olan Ekim ayının büyük görünmesinden sonra.

Koronavirüs salgını tarafından en çok etkilenen işsiz Amerikalılar için ek teşvik eksikliği, Federal Rezerv’in yatırımcı gerginliklerini yatıştırmaya yardımcı olmak için daha fazla ne yapacağına dair netlik eksikliği ve piyasanın çok hareketli olduğu duygusu. Uzmanlar, pandeminin neden olduğu en kötü satışın ardından, mevcut rahatsızlığa katkıda bulunan kokteylin bir parçası olduğunu söylüyor.

S&P 500 endeksi SPX, +% 1.59, Mart ayı sonlarında ayı piyasasının en düşük seviyesine ulaştığından beri yaklaşık% 45 arttı, ancak geniş piyasa endeksi şu anda düzeltme bölgesine girmekten kaçınmaya çalışıyor, genellikle en azından düşüş olarak tanımlanan Yakın zamandaki bir zirveden% 10. Bu ayın başlarında düzeltmeye başlayan Nasdaq Kompozit COMP, +% 2.26, Mart ayının düşük seviyelerinden bu yana% 55 yükseldi ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA, o zamandan bu yana% + 1.33 yaklaşık% 44 arttı.

Seçimle ilgili aşırı büyük oynaklığa ilişkin endişeler, Interactive Brokers’ı müşterilerinden Kasım ayına doğru finansal menkul kıymetler üzerinde kaldıraçlı bahisler yapmak için daha fazla para yatırmalarını talep etmeye yöneltti.

Aracı kurum müşterilere yazdığı bir notta, “Yüksek opsiyon ima edilen oynaklıklar, piyasaların hem Kasım 2020 seçimlerinden önce hem de sonra yüksek oynaklıkla karşı karşıya kalacağını gösteriyor.

İlgili: Kontraryanlar, piyasa dalgalanmalarının korkulandan daha az aşırı olacağını savunarak seçim oynaklığına karşı stake oynarlar.

Nomura’da popüler bir hisse senedi türev stratejisti olan ve son zamanlarda piyasadaki bir dizi volatilite şoku çağrısında bulunan Charlie McElligott, bazı tüccarların seçimi “kuşaksal” bir fırsat olarak gördüğünü ve türev piyasasını bazı ikramiye veya bozulma için kurduklarını söyledi. esnaf.

“Bu aynı zamanda muhtemelen bazılarının cesur [volatility] tüccarlar, bu POST-NOV seçimi ‘zenginliğini’ (Aralık / Ocak) satmak için algılanan bir ‘kuşak’ fırsatı olarak avantaj elde etmeye çalışacaklar – bir kariyer ‘yaratıcısı veya kırıcı’ olabilir, ”diye yazdı.

Seçimler etrafında ticaret yapmanın bazılarının “eğer olay geçerse ve tüm bu çarpışmalar esire geri püskürtülürse … ya da tam tersine, sivil ile kaosun Tanrı tarafından yasaklanmış bir kavrayışa dönüştürülürse) canavar dönüşlerini görme potansiyeli taşıdığını söyledi. düzensizlik, taht için ikili iddialar vb. “

Los Angeles merkezli bir jeopolitik danışmanlık şirketi olan Longview Global Advisors’ın başkanı DJ Peterson, MarketWatch için seçime bağlı olarak baktığı bir dizi potansiyel risk senaryosunu özetledi.

Oylama sonuçları 48 saati geçti (en fazla 72) Trump, oy sayma sürecinin ve / veya onaylanan sonuçların hileli olduğunu iddia ediyor, hileli Sol ve sağ gruplar seçim ofislerinde bir araya geliyor, polis, Washington Trump sokaklarında sol ve sağ gruplar arasında çatıştı orduyu düzeni yeniden tesis etmeye veya Beyaz Saray’ı korumaya çağırıyor Ordunun kullanımı Trump’ı savunmak olarak görülüyor, ordu siyasallaştı

Peterson, yukarıdakileri “birincil risk faktörleri” olarak tanımladı. ve bunları, seçimin çağrılamayacak kadar yakın olduğu ve 2000 yılında yeniden sayımlarda tıkandığı en yüksek risk senaryoları olarak görüyor.

Nitekim, 2000 başkanlık seçimi, Demokrat Al Gore ve Cumhuriyetçi George W. Bush’un avukatları ve vekillerinin, herkesi kelebek oy pusulaları ve ne zaman üretilen çad çeşitleri konusunda uzman yapan Florida anlatıları üzerine bir savaşa girmesiyle Aralık ortasına kadar kararlaştırılmamıştı. seçmenler oy pusulalarını yumruklar.

MarketWatch’tan William Watts, S&P 500’ün 2000’deki 7 Kasım seçimleri ile kazananın nihayet belirlendiği 15 Aralık arasında% 8’den fazla düştüğünü bildirdi (ekli tabloya bakınız):

 

Yirmi yıl sonra Hogan, bu sefer “nihai sonuçların ne olacağını ve Kongre ile Beyaz Saray’ın nasıl bir kombinasyona benzeyeceğini bilmenin imkansız olacağını” söylüyor.

Hogan, yatırımcıların bu pazara yatırım yaptığını söylemesi gerektiği fikrine katılıyor, ancak yatırımcıların megacap teknoloji hisseleri gibi en büyük kazananlarından bazılarını sattıkları ve bankalar veya diğer döngüseller gibi daha dayak atılan kategorilerin bazılarında yeniden konumlandırmayı iyi bir yöntem olarak yeniden dengelemeyi savunuyor. .

Biraz satmak istiyorsan, “Seni kapıda tutmayacağım” ama “yeniden dengelemeyi tercih ederim,” dedi Hogan.

Ayrıca, seçimin kendisinin pandeminin genel ekonomik iyileşmesinde arka koltukta yer aldığını ve pandeminin tedavileri ve çarelerinin yine de anahtar faktör olacağını belirtiyor.

[rb_related title=”Beğenebileceğiniz İçerikler” total=”2″]

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺48.36
  THYAO.IS₺11.98
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.16
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.29