Borsa (XU100) Geçtiğimiz Haftayı %1.5 Primle Tamamladı… İşte yeni hafta değerlendirmeleri

borsa yorumları

Geçtiğimiz Haftayı %1.5 Primle Tamamladı…

BIST100 endeksi jeopolitik riskler ve bölgesel gerilimlerin gölgesinden sıyrılma çabası içerisinde olduğu haftanın son işlem gününü %0.33 yükselişle 1,102 puandan tamamladı. Böylece haftalık getiri de %1.5 civarında gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde havacılık ve perakendecilik sektörü öncülüğünde yükseldi. Seans kapanışında Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B2 seviyesinden B1’e düşürdü, görünümünü ise negatifte sabit tuttu. Bu haftanın ana gündem maddesi Perşembe günkü FED toplantısı olacak. Doğu Akdeniz tarafında ise Oruç Reis sismik araştırma gemisi limana döndü. Milli Savunma Bakanı bunun haklarımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelmediğini, ileri geri adımlar atılabileceğini bildirdi. Türk ve Yunan tarafı NATO ev sahipliğinde teknik görüşmeleri sürdürüyor.

Global piyasalarda bir iyimserlik doğması halinde yurt içi piyasaların bu duruma olumlu reaksiyon gösterme ihtimali var. Endeks uzun bir süredir mevcut seviyelere sıkışmış durumda, kurdaki oynaklık azalmış durumda. Kurdaki stabilitenin sağlanması durumunda yukarı yönlü hareketlerin görülmesi beklenebilir. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,126 seviyesi güçlü bir direnç seviyesi olarak takip edilebilir.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.