Borsa Güne Pozitif Başladı | Gözler Merkez Bankası’nda

Borsa İstanbul Düşüş Trendini Bozdu!
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni güne 1.412 puan ile başlayan Borsa İstanbul 14 Nisan’ı 1.409 puan ile kapatmıştı. Küresel piyasalar dalgalı yönde seyrederken Borsa İstanbul toparlanmaya çalışıyor.

Küresel piyasalarda salgın ve enflasyon artışları bir yana negatif etki yaratırken aşılama çalışmaları pozitif etkisini sürdürüyor. Borsa İstanbul’da bankacılık endeksindeki toparlanma da bugüne pozitif başlama sebeplerinden birisi, keza Bist Banka endeksi %0.87 değer artışı sağladı. 

Bugün yurt içinde Para Politikası Kurulu toplantısının ardından açıklanacak faiz kararları merakla beklenirken yurt dışında ise ABD’de perakende satış fiyatları takip ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu, yönetimiyle ilk faiz kararını açıklayacak. 

Borsa İstanbul kısa vadede düşüş içerisinde bulunmasına rağmen tepki alımlarıyla bu düşüş trendini bozdu. Eskisinden daha güçlü olması beklenen Borsa İstanbul için çoğunlukla 1.429 – 1.435 hedef puan bekleniyor. Bunun nedeni ise tepki alımlarıyla açıklanıyor.

Faiz kararına gelecek olursak bir çok analist sabit karar alınacağını düşünüyor fakat hatırlatmamız gerek ki Mart ayında enflasyon %15 olarak açıklanmıştı faiz ise %18’di. Şahap Kavcıoğlu’nun ”sıkı para politikasını uygulamaya devam edeceğiz” açıklamaları faiz hakkındaki tahminleri ters etkileyebilir. 

Gün ortasından sonra ise ABD’de sanayi üretimi, işsizlik başvuruları, Fed imalat endeksi ile ilgili açıklamalar takip edilip merakla bekleniyor.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!