Çarşamba, Ocak 27, 2021

“Bitcoin düzeltmesi sona ermiş olabilir”

0
bitcoin haberleri

Kripto veri toplayıcı Glassnode tarafından 25 Ocak’ta yayınlanan rapor, Bitcoin’in ayarlanmış Harcanan Çıktı Oranının (aSOPR) daha fazla düşüşe işaret ettiğini ve birçok yatırımcının zarar göreceğini ortaya koyuyor.

Veriler çok az yatırımcının kârlı olacağını gösterse de Glassnode, verileri olumlu yorumluyor:

“SOPR’nin daha da düşmesi için, yatırımcıların zararla satmayı seçmeleri gerekecek, bu da piyasanın mevcut yapısı göz önüne alındığında pek olası değil. […] Böyle bir şeyin piyasayı istikrara kavuşturmasını ve bir sonraki boğa piyasasına yön vermesini bekliyorduk. ”

Glassnode, göstergenin BTC’lerin zincirde en son hareket ettiği zamanki döviz kuruna dayalı kar oranını temsil ettiğini açıkladı. ASOPR zincir üzerinde bir gösterge olduğu için, merkezi borsalardaki BTC hareketleri dikkate alınmaz.

SOPR genellikle 1 civarında seyrederken, Bitcoin’in aSOPR göstergesi son aylarda büyük bir yükseliş trendi ile 1,15’in üzerine çıktı.

Öte yandan, boğa piyasası koşullarında, yatırımcılar zararla satmayı reddedeceklerinden, 1’in altındaki aSOPR değerleri dikkate alınmaz.

Glassnode, aSOPR grafiğinin mevcut düzeltmenin sona erdiğini gösterdiğini söyledi. Bitcoin, 22 Ocak’ta zirvesinden 29.000 $ ‘a düşerken yüzde 31 geriledi. Kripto döviz çevirisi, yayın tarihi itibariyle 31,680 $ ‘dan işlem görüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,596.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Hindistan Merkez Bankası, Dijital Rupi ile Kripto Para Birimlerinin Popülerlik Kazandığını Görüyor

0
coin-otag-gorsel

Hindistan’ın merkez bankası Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para birimi ve dijital rupi hakkında bir bölüm içeren bir kitapçık yayınladı. Merkez bankası, kripto para birimlerinin son yıllarda popülerlik kazandığını kabul etti ve bir merkez bankası dijital para birimi ihtiyacını araştırdığını doğruladı.

RBI Kripto Dijital Rupiyi Keşfederek Popülerlik Kazandı

Hindistan merkez bankası Pazartesi günü merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile ilgili bir bölüm içeren bir “Ödeme Sistemleri Kitapçığı” yayınladı. RBI, belgede “milenyumun ikinci on yılında Hindistan’daki ödeme ve uzlaştırma sistemlerinin yolculuğunu, yani 2010’un başından 2020’nin sonuna kadar” anlatıyor.

Kitapçığın bir bölümü şu şekildedir:

Özel dijital para birimleri (PDC’ler) / sanal para birimleri (VC’ler) / kripto para birimleri (CC’ler) son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Hindistan’da, düzenleyiciler ve hükümetler bu para birimleri konusunda şüpheci ve ilgili riskler konusunda endişeli.

Ancak merkez bankası onayladı:

Bununla birlikte, RBI, itibari para biriminin dijital bir versiyonuna ihtiyaç olup olmadığı ve varsa, o zaman nasıl çalıştırılacağı olasılığını araştırıyor.

RBI kitapçığı, bir CBDC’yi “yasal bir ihale ve egemen bir para birimi cinsinden ifade edilen ve merkez bankasının bilançosunda görünen dijital formdaki bir merkez bankası yükümlülüğü” olarak tanımlar. Merkez bankası şunları ekledi: “Yenilikler, ödeme alanını hızla değiştiriyor. Bu, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının teknolojiden yararlanıp yararlanamayacaklarını ve dijital formda fiat para ihraç edip edemeyeceklerini incelemelerini sağladı. ”

Bu, Hindistan merkez bankasının dijital rupiden bahsettiği ilk sefer değil. Aralık 2019’da RBI Başkanı Shaktikanta Das, “Rezerv Bankası’nın uygun bir zamanda kesinlikle ciddiye alacağı bir alan” dedi.

Hindistan’da hala kripto para birimi için düzenleyici bir çerçeve yok. Maliye bakanlığına 2019’un başlarında bir yasa tasarısı sunuldu, ancak hükümet tasarıyı sunmadı. Bu arada, ülkenin yüksek mahkemesi geçen yıl Mart ayında merkez bankası tarafından kripto endüstrisi üzerindeki bankacılık kısıtlamasını kaldırdı. Son zamanlarda, maliye bakanlığının bir kolu olan Merkezi Ekonomik İstihbarat Bürosu’nun bitcoin işlemlerine %18 mal ve hizmet vergisi (GST) getirmeyi önerdiği bildirildi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,596.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

2021 için Bitcoin tahmini: Fiyat artışı devam edecek mi?

0
bitcoin btc

Uzmanlar ve analistler şu anda Bitcoin’in mevcut boğa piyasasında küresel bir zirveye ulaşıp ulaşmadığını tartışıyorlar.
Coinotağ, Bitcoin’in yükseliş ve düşüş senaryosu için argümanlar derledi.

Bitcoin şu anda son derece değişken ve çalkantılı bir zaman geçiriyor. BTC dün 35.000 USD seviyesine yaklaştıktan sonra, fiyat yazım sırasında bir kez daha 31.200 USD’nin altına düştü. 08 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 $ ‘a ulaştıktan sonra, birçok yatırımcı kendilerine boğanın çoktan bitip bitmediğini veya Bitcoin’in 20.000 USD’nin altındaki roket benzeri yükselişin ardından uzun süreli bir düzeltme yaşayıp yaşamadığını soruyor. Aşağıda hem yükseliş hem de düşüş iddialarını derledik.

Bitcoin’in yükseliş senaryosu için argümanlar

1. Kurumsal yatırımcılar piyasayı dolduruyor

Muhtemelen şu anda en güçlü argüman, kurumsal yatırımcılar tarafından bir likidite krizinin başlatılmasıdır. Özellikle Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) yeniden açılmasından bu yana neredeyse her gün yeni rekorlar kırıyor. Geçtiğimiz hafta, Grayscale 35.970 bitcoin satın aldı, bu da tüm yeni Bitcoin’in aynı zaman diliminde çıkarılan 5,7 katı.

Bitcoin GBTC

Ancak sadece Grayscale değil, MicroStrategy ve diğer kurumlar da büyük miktarda Bitcoin arzı satın alıyor. Bununla birlikte, en önemlisi, MicroStrategy son zamanlarda tekrarlanan Bitcoin satın alımlarıyla manşetlere giriyor. CEO Michael Saylor, Şubat ayının ilk haftasında Bitcoin’e nasıl yatırım yapılacağını öğrenmek için “binlerce yöneticinin” katılacağı bir “Şirketler için Bitcoin” konferansı düzenleyecek.

Grayscale ve MicroStrategy’ye ek olarak, yeni kurumlar ve şirketler Bitcoin yatırımını ortaya çıkarmak için haftalık olarak ortaya çıkıyor. Eski Trump danışmanı Anthony Scaramucci tarafından kurulan SkyBridge Capital gibi, Grayscale’e rakip ürünleri piyasaya süren yeni varlık yöneticileri de büyük miktarda sermaye girişi görüyor.

2. Perakendeciler yine Bitcoin ana vagonuna atlıyor

Küçük yatırımcıların ilgisinin uzun bir süre nispeten düşük kalmasının ardından, Google Trendler verilerinin ortaya çıkardığı gibi 2020’nin sonuna doğru bile, arama ilgisi son haftalarda hızla arttı. Bitcoin henüz 2017 seviyesine ulaşmamış olsa bile, en iyi bilinen kripto para birimi ana akımdan büyük ilgi görüyor.

Son haftalarda, giderek daha fazla ünlü de Bitcoin’e ilgi gösterdi veya yatırım yaptığını açıkladı. Stanley Druckenmiller, Paul Tudor Jones veya Bill Miller gibi finans devlerinin yanı sıra Lindsey Lohan, Maisie Williams (HBO’daki “Game of Thrones” daki Arya Stark), Carolina Panthers’dan NFL yıldızı Russell Okung ve hatta rapçi Meek Mill ve Soulja gibi ünlüler Bitcoin kervanına atladı.

Bitcoin Google

3. Dünyanın merkez bankaları tarafından para basımı

Muhtemelen yükselen bir Bitcoin fiyatı için en eski anlatı, dünya çapındaki merkez bankaları tarafından görünüşte sonsuz para basımıdır. Eleştirmenler Bitcoin’in “güvenli sığınak” statüsü konusunda şüphe uyandırmaya devam ederken, geçen yıl Bitcoin fiyatının FED’in Niceliksel Azaltma (QE) politikasından büyük ölçüde faydalandığını gösteriyor. Merkez bankaları önümüzdeki aylarda büyük miktarlarda para basmaya devam ederken, Bitcoin bu politikanın kazananı olmaya devam edebilir.

Eski Federal Rezerv Valisi Kevin Warsh bile CNBC’nin Squawk Box ile yaptığı son röportajda “ABD hükümetinin kontrol etmediği herhangi bir varlık fiyatı” ve “Federal Rezerv’in kontrol etmediği” ani yükselişler olduğunu belirtti. Warsh, Bitcoin’in şu anki iklimde kendisine “bir anlam ifade ettiğini” itiraf etti.

4. Bitcoin’in zincir üzerindeki verileri güçlü bir yükseliş göstermeye devam ediyor

Devam eden bir boğa koşusu, bazı uzmanların şu anda teknik analizden daha önemli olduğunu düşündüğü zincir üzerindeki verilerle de açıkça destekleniyor. Hem Bitcoin adreslerinin sayısı hem de hash oranı birkaç gün önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Glassnode, yeni haftalık raporunda, Bitcoin’in aSOPR’sinin (Düzeltilmiş SOPR) birkaç ay yükseldikten sonra düştüğünü yazıyor.

Bu şu demek coinleri yatırımcılar arasında saat başına hareket etme (24h MA), ortalama olarak artık kârla satış yapmıyor. SOPR’nin daha da düşmesi için, yatırımcıların mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında muhtemel olmayan bir zararla satış yapmaya istekli olmaları gerekecektir. Glassnode şu sonuca varıyor:

Önceki haber bültenlerinde de belirtildiği gibi, piyasada bir miktar istikrar sağlamak ve bir sonraki boğa koşusunun yolunu açmak için bu sıfırlamayı arıyorduk. Yukarıdaki tablo, mevcut düzeltmenin sona erdiğini ve yükseliş sinyali sağladığını gösteriyor.

Bitcoin SOPR

Zincir içi analist Willy Woo da boğaların yanında. Woo aşağıdaki tabloyu paylaştı ve açıkladı:

Miktar coinleri yatırımcılar arasında geçiş çok yüksek. Normalde kripto para hareketlerinin ayrı dürtülerini görsek de, bu geçen ay sadece tek bir çok büyük satın alma dürtüsü gibi görünüyor, ben bunu “tüm dürtülerin anası” olarak adlandırıyorum. Bu yükseliş eğilimi gösteriyor ve konsolidasyon tamamlandığında daha da yukarı yönde yakıt sağlayacak.

Bitcoin el değiştiriyor

Düşüş senaryosu için argümanlar

1. Aşırı ısınmış bir pazar ve kar elde etme konusundaki endişeler

Bazı analistler, Bitcoin fiyatının sadece 3 ayda 13.000 $ ‘dan 42.000 $’ a yükselmesinin çok hızlı gerçekleştiğine ve FOMO tarafından yönlendirildiğine inanıyor. Onlara göre, tüm zamanların en yüksek seviyesinden 30.000 USD’ye %28’lik düzeltme, yeni yatırımcıları soğutmak ve çekmek için yeterli olmayabilir.

2. Belirsiz düzenleyici ortam

SEC-Ripple davasının, tüm kripto pazarını da etkileyebilir ve Tether (USDT) aleyhine hala bekleyen dava, bir Damocles kılıcı gibi kripto pazarının üzerinde geziniyor. Ayrıca ABD, Biden yönetimine geçiş yapmaktadır. Trump sektöre düşman olsa da, Biden SEC ve OCC için “kripto dostu” başkanlar atadı.

Yine de bazı belirsizlikler var. Biden, ABD Hazine Bakanlığı’nın başına Janet Yellen’i onayladı. Eski Fed başkanı uzun süredir büyük bir eleştirmen oldu ve ancak son zamanlarda Bitcoin ile “kara para aklama konusundaki endişelerini” dile getirdi. Piyasalar belirsizlikten nefret ettiğinden, düşüş senaryosu Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenleyici netlik sağlanana kadar devam edebilir.

3. Bitcoin’in NUPL göstergesi küresel zirveye işaret ediyor

Glassnode’un da ortaya çıkardığı gibi, Bitcoin’in NUPL’si (Net Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar) yeşil “İnanç” bölgesini geçip mavi “Öfori” bölgesine girmenin eşiğindedir. Glassnode, “Bu, bazı temkinli yatırımcılara bunun bu boğa piyasası için küresel zirveyi temsil ettiğini gösterebilir” dedi.

Bitcoin NUPL

Aynı zamanda Glassnode, NUPL’nin bu ayın başlarında zirvede mavi alana tam olarak ulaşmadığını da belirtiyor.

Mavi bölgeli alan, 2017 ortasındaki benzer bir olaya daha çok benziyor (grafikteki yeşil dairelerle gösterildiği gibi). 2017’deki bu olaydan sonra, BTC hala %900’ün üzerinde arttı ve mavi bölgenin neredeyse kaçırılmasının Bitcoin için önemli ölçüde daha fazla büyümeyi dışlamadığını gösteriyor. Ek olarak, diğer zincir içi göstergeler BTC için büyüme için çok daha fazla alan olduğunu gösteriyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,596.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

BMW aracına kurulu Bitcoin madenciliği donanımı!

0
bitcoin btc

Kripto para yatırımcısı Simon Byrne, kripto madenciliğini garajın dışına taşıdı ve aracının bagajına küçük bir madencilik teçhizatı kurdu.

Hardware Times’a göre Byrne, yaklaşık 150.000 $ değerinde hibrit bir BMV i8 satın aldı ve aracın bagajına altı GeForce RTX 3080 grafik kartından oluşan küçük bir madencilik donanımı kurdu. Donanım, ASUS B250 Mining Expert anakart ve EVGA SuperNOVA 1600 T2 güç kaynağı tarafından desteklenmektedir. Donanımın hem Bitcoin (BTC) hem de Ether (ETH) madenciliği yapabileceği iddia ediliyor.

Nevada’da yaşayan kripto meraklısı, tüm donanımı “oyuncuları kızdırmak” ve araba kullanırken para kazanmak için kurduğunu söyledi. Byrne’nin kullandığı ekran kartları genellikle oyuncuları hedef alırken, bazı madenciler tarafından kripto için de kullanılıyor.

Byrne, “Hızlı para kazanmayı hedeflemiyorum, ancak ek gelir elde edeceğim” dedi.

Aracın bataryası madencilik ekipmanına güç sağlayabilirken, ısı artışı bir sorun teşkil ediyor. Belki Bryne öncelikle kışın araba ve madencilik yapmayı planlıyordu? Aksi takdirde, havalandırma için bagaj kapısını sürekli açık tutması gerekecektir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,596.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

CEMTS, ISGYO, KRDMD Hisse Önerileri Ve Yorumları

0

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

BIST-100

Haftanın ilk işlem gününde %0,15 oranında düşüş kaydeden endeks günü 1.540 seviyesinden kapattı. Kanal orta bandının altında güçsüz bir görüntü sergileyen endeks, zayıflayan göstergelerle birlikte kanal alt bandının da geçtiği ve güçlü gözüken 1.526 desteğini kırarak 1.509 seviyesini hedefleyebilir.

BIST-30 Kontratı

Göstergelerdeki zayıflık belirginleşirken, kontrat aylık ortalaması ve yükselen kanalın altında kapattı. Bu görüntüye bağlı olarak, kontratta kısa vadeli satış baskısının devam edebileceğini ve kontratın 1.600 seviyesine kadar düşüş sergileyebileceğini düşünüyoruz.

CEMTS, ISGYO, KRDMD

Kaynak: Ziraat Yatırım Günlük Teknik Bülten – (26.01.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Deniz Yatırım’dan %24 Getiri Potansiyelli Hisse Önerisi Ve Yorumları

0

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

PETKM; Etilen-nafta spread’i yeniden 650 USD’ye yöneldi / olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY5.26
Hedef Fiyat/Hisse TRY6.50
Getiri Potansiyeli 24%

 Petkim tarafından paylaşılan verilere göre, etilen-nafta spread’i Ocak ayının üçüncü haftasında haftalık bazda 37 USD (+%6) artışla 646 USD seviyesine yükseldi. Spread’in artmasında etilen fiyatındaki %3’lük artış ile nafta fiyatındaki %2’lik azalış etkili oldu.

 Mayıs 2020’deki dip seviyesinden (287 USD) itibaren yükseliş eğiliminde olan spread yaz aylarında nispeten yatay bir seyir izlemiş, yılın son iki ayında ise yükselişin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Nafta fiyatları pandemi sürecinde global bazda düşük benzin talebi nedeniyle gerileme göstermişti. Öte yandan arz ve talep açısından belirleyici olan Çin’in pandemiden hızlı çıkması dolayısıyla etilen pazarında olumsuz bir etki görülmemiş, ambalaj, sağlık gibi alanlarda artan taleple birlikte etilen fiyatlarında artış görülmüştü.

 Önümüzdeki dönemde aşılama ile birlikte mobilitenin artması nafta fiyatlarında artışa neden olabilir. Bu durumda etilen talebinin güçlü kalıp kalmayacağı etilennafta spread’i ve dolayısıyla Petkim’in karlılığı için belirleyici olacaktır. Spread’in önceki hafta spread’de görülen daralmanın ardından yeniden önceki seviyelere yükselmesini PETKM için olumlu değerlendiriyoruz. Spread’in 2021 boyunca yüksek seviyelerde kalmasına dair riskler görmekle birlikte ilk çeyrek dönemde mevcut eğilimin korunabileceğini tahmin ediyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten – (26.01.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Nasdaq listesinde yer alan Marathon, 150 milyon dolar değerinde 4.813 Bitcoin satın aldı

0
bitcoin btc

Nasdaq listesinde yer alan Marathon Patent Group bugün bilanço hazine rezervleri için yaklaşık 150 milyon dolar değerinde 4.812.66 Bitcoin satın aldı.

Marathon’un başkanı ve CEO’su Merrick Okamoto, “MicroStrategy gibi diğer ileri görüşlü şirketlere benzer şekilde”, Hazine rezervlerinin bir kısmını Bitcoin’de tutmanın ABD Doları tutmaktan daha uzun vadeli bir strateji olacağına inanıyordu.

halka açık şirket MicroStrategy, 10 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı ve kripto para başına ortalama 31.808 dolar ödedi. Verilere göre, şu ana kadar Galaxy Digital, Square ve Hut 8, BTC’nin en büyük kurumsal yatırımcıları arasında yer alıyor.

Ancak bu, bir Bitcoin madencilik şirketinin dijital varlığı satın alması için bir ilk olacak. Bugüne kadar, Marathon 103.060 madenci satın almak için sözleşme imzaladı ve bunların şu anda 2022’nin ilk çeyreğinin sonuna kadar teslim edilmesi ve tamamen konuşlandırılması bekleniyor. Okamoto’ya göre, tüm madenciler bugün faaliyette olsaydı, şu anki zorluk oranına göre Bitcoin ağı, firma her gün 55-60 Bitcoin üretecekti. Ayrıca bir açıklamada şunları söyledi:

Şimdi Bitcoin’e yatırım yapmak için elimizdeki nakit parayı kullanarak, potansiyelimizi saf yatırımı olma potansiyelimizi gerçeğe dönüştürdük.

CEO, Marathon’un süreci hızlandırmak ve işlemi kolaylaştırmak için NYDIG ekibinin yardımını aldığını açıkladı.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,596.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

AFYON, AKBNK, BRISA, ISFIN, MGROS, NTHOL, VESTL Hisse Önerileri Ve Yorumları

0

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

BİST-100 – Kısa vadeli trendde tutunma çabası…

Endekste haftalık kapanış ve haftalık en yüksek değer arasındaki fark Kasım 2020’den bu yana en yüksek orandaki düşüşe ulaşarak temkinli eğilimin öne çıktığına işaret etmekte. BİST-100 endeksinde güne sınırlı satıcılı eğilimle açılış öngörmekteyiz. Olası zayıf açılış ardından 1525 destek bölgesini önemsiyoruz. Söz konusu bölge üzerinde kalınması gün içi tepki alımları açısından önem taşıyacaktır. 1525 bölgesinde gelişebilecek tepki alımları açısından ilk aşamada direnç bölge ise 1550 olarak takip edilebilir.

VİOP Endeks30 – Gün içi dalgalı eğilim gündemde.

Endeks30 Şubat vade kontratta kapanış 1642,25 seviyesinde, akşam seansında kapanış ise 1644,75 seviyesinde gerçekleşti. Kontratta tekrar pozitif eğilim adına direnç bölgeyi 1690 seviyesine güncellerken, güne sınırlı negatif eğilimle açılış beklemekteyiz. 1655-1660 bölgesi aşılmadıkça kontratta gün içi baskılı eğilimin devamı beklenebilir. Söz konusu eğilim içinde 1620 ve 1585 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

AFYON, AKBNK, BRISA, ISFIN, MGROS, NTHOL, VESTL

Kaynak: Garanti BBVA Yatırım Piyasalara Bakış Bülteni – (26.01.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

TCELL, AKBNK, ARCLK, OZKGY, ULKER, AKSA Hisse Önerileri Ve Yorumları

0

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

Satıcılı bir açılış bekliyoruz…

Endeks, dün gerçekleşen işlemlerde 2.23 puan düşüşle 1,540 puan seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Endeksin 20 günlük hareketli ortalamasının bulunduğu 1,523 destek seviyesi üzerinde yükseliş eğiliminin sürmesi beklenebilir. Gün içi ilk direnç noktamız 1,558 seviyesinde bulunuyor. Sonraki direnç noktamız ise 1,580 puan seviyesidir. Gün içi ilk destek noktamız 1,523 seviyesinde bulunuyor. Sonraki destek noktamız ise 1,508 puan seviyesidir.

TCELL, AKBNK, ARCLK, OZKGY, ULKER, AKSA

Kaynak: Oyak Yatırım Teknik Bülten – (26.01.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

AYEN, KRDMD, PAPIL, VESBE Hisse Önerileri Ve Yorumları

0

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

BIST-100

BIST100 endeksi dünkü işlemleri %0,14 oranında düşüş ile 1.540 puandan kapattı. Endeks güne pozitif açılış ile başladıktan sonra gün içinde 1.536-1.560 aralığında hareket etti. Güne alıcılı bir görüntü ile 1.556 puandan başlayan endeks, gün genelinde 1.551 puan üzerinde kalma çabası gösteremedi ve gelen satışlar ile negatif yönlü kapanış yaptı. Kısa vadeli yönde izlediğimiz 5 günlük AO’sı 1.548 ve 22 günlük AO’sı 1.535 önemli seviyeler. Orta vadeli yükselen trend hala devam etmektedir. Bundan sonraki aşamada 1.520-1.500 destekleri takip edilebilir. Endeks dolar bazında günü 2,07 centten kapattı.

Geçtiğimiz hafta 2,14 cente yükselen dolar bazlı endeks, 2,00 centin üzerinde kalıcı olması orta vadeli görüntü açısından olumlu. Endeksin 2,10 cent üzerine yerleşmesi halinde 2,25 centin hedeflenebileceğini düşünmekteyiz. Küresel piyasalarda risk iştahı bu sabah zayıf seyrediyor. ABD’de ek mali teşvik paketine yönelik iyimser beklentilerin artması risk iştahına destek vermektedir. Dolar endeksi ve Altın ONS fiyatı yatay hareket ederken, Brent petrol %0,8 ekside bulunuyor. ABD teşvik paketinin Mart ortasından önce onaylanmasının pek olası olmadığı ve aşı tedariği ile ilgili problemlere dair haber akışları ile Asya piyasaları ve ABD vadelileri bu sabah satıcılı seyrediyor. BİST100 endeksinin de küresel piyasalara paralel satıcılı açılmasını beklemekteyiz.

VIOP30 Yakın Vade Kontratı

VIOP30 Yakın Vade Kontratı, günü 1.643 uzlaşma fiyatından satıcılı kapattı. Kontrat gün içinde 1.628-1.680 bandında dalgalı hareket etti. Güne pozitif açılış ile başlayan Kontratta gün genelinde gelen satışların karşılanamaması ardından günü satıcılı kapattı. Kısa vadeli yönde izlediğimiz 5 günlük AO’sı 1.665, 22 günlük AO’sı 1.683 olarak gerçekleşti. Genel görüşümüz Kontratta 1.680 üzerinde kalınamaması halinde 1.605-1.580 desteklerinin gündeme gelebileceği şeklindedir. Yukarıda yönde 1.650 ve 1.675 kısa vadeli ilk dirençleri oluşturmaktadır.

AYEN, KRDMD, PAPIL, VESBE

Kaynak: Piramit Menkul Teknik Analiz Bülteni – (26.01.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bitcoin’i Daha Az Stresli Hale Getirmek İçin 5 Yatırım Stratejisi

0
coin-otag-gorsel

Evet, boğa koşusu içindeyiz ancak kriptoya yatırım yapmak her zaman kolay değildir – çok stresli olabilir. İşler iyi gitse bile, takıntılı hale gelebilirsiniz (her yarım saatte bir bitcoin bakiyenizi kontrol etmek tanıdık geliyor mu?)

Ancak yatırımdan duyguyu çıkarmanın birkaç yolu var. En azından yetki vererek: yani, kararları ve süreçleri başkalarının ellerine bırakarak gününüze devam edebilirsiniz – ve kripto para birimi endüstrisini bu kadar eğlenceli kılan ani fiyat düşüşleri için endişelenmeyin.

Bitcoin’e Asla Kaybetmeyi Ödeyebileceğinizden Fazla Yatırım Yapmayın

Bu apaçık gelebilir ama özellikle boğa koşusunda tekrarlanması gerekiyor. İnsanlar çok para kazanabileceklerini düşündüklerinde çılgın şeyler yaparlar. Bitcoin almak için ipotek almak gibi. Ancak bu akıllıca değildir ve gereksiz strese neden olabilir. Bu nedenle, yalnızca kaybetmeyi göze aldığınız şeyi koymak en iyisidir.

Aksi takdirde acil durumlar için kullanılabilecek para risk altında olacak ve bu sizi dramatik bir şekilde yüksek stresli bir bölgeye sokacaktır. Bitcoin, Ethereum veya Tesla hisse senetleri – asla kullanabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın.

Bitcoin Almak İçin Borç Almayın

Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamak gibi, bu da veba gibi kaçınmanız gereken bir şey. Muhtemelen daha büyük bir borca ​​sahip olmak için bir borç almak kötü bir fikirdir. Ve hepimiz kripto paranın değişken olabileceğini biliyoruz. Elbette, ödünç almak kazandığınızda kazancınızı büyük ölçüde artırır, ancak kaybederseniz kaybınızı da artırır. Buna değmez – uzun vadede bile, vergiler ve faizler maliyetli olabilir ve risk çok yüksektir.

Bitcoin’den Diğer Kripto Para Birimlerine Değişir

Bu da işleri daha az stresli hale getirebilir. Çeşitli bir portföye sahip olarak riski en aza indirirsiniz. Örneğin, tüm yumurtalarınızı tek bir sepete, mesela Bitcoin ile koymak yerine, risk Bitcoin, Ethereum ve Polkadot boyunca yayılabilir. Sermayenin korunmasına da yardımcı olabilir ve bunlardan biri değişken olduğunda yatırım yaptığınız şeyi değiştirerek coinleri çöker, başkalarına odaklanabilirsiniz.

Bitcoin’iniz için Soğuk Depo Cüzdanı Kurun

Kripto paranızı saklama şekliniz de stresi en aza indirmek için önemlidir. Örneğin, yatırımlarınızı telefonunuzda taşımak kötü bir fikirdir. Bunun yerine soğuk cüzdanları kullanın.

Güvenilir Bir Kurum Sizin İçin Ağır Kaldırma Yapsın

Bu daha popüler hale geliyor: yatırımlarınızı tamamen başka bir kuruluşun eline bırakabilirsiniz. Kurumsal yatırımcılar Bitcoin gibi dijital varlıklarla daha fazla ilgilenmeye başladıkça, Grayscale gibi kuruluşlar da depolama konusunda endişelenmek istemeyenlerin tercihi haline geliyor. Özel anahtarların stresi, nasıl kripto alınır ve nasıl satılır kişinin omuzlarından kalktığında, özellikle oyunda yeniyseniz, stres de azaltılabilir.

Paranızı yatırım şirketlerinde değerlendirebilirsiniz.

ENJSA, OYAKC, TURSG Hisse Önerileri Ve Yorumları

0

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

BIST-100 Strateji

Güne yükselişle başlayan BIST 100’de gün boyu satışlar etkili oldu ve endeks gün içi yüksek seviyeye göre 20 puan, cuma kapanışına göre de 2 puan ekside tamamladı. Endekste üç aya yakın bir süredir devam eden yükselen trend bugün itibariyle dünkü kapanışında gerçekleştiği 1.540’ta bulunuyor. Son haftalarda zirvelerin geliştirilmesinde zorlanılması ve teknik göstergelerde oluşan zayıflıklar geçtiğimiz haftalarda da test edilen bu trendin kırılma ihtimalini arttırmış durumda. Burası kırılacak olursa endekste aşağı yönlü hareketler sertleşebilir. Bu trendin altında 1.508 ilk destek olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerin anlam kazanabilmesi için önceki zirvenin geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

ENJSA, OYAKC, TURSG

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Öneri Raporu – (26.01.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

TURSG, PETKM Hisse Önerileri Ve Yorumları

0

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

Başlıyor…

Fed iki gün sürecek faiz toplantısına başlayacak.

Önceki toplantıda,
-FED, FAİZ ORANLARINI DEĞİŞTİRMEDİ, %0,00 – %0,25.
-2023 YILI ORTALAMA FAİZ BEKLENTİSİ %0,1 (ÖNCEKİ %0,1).
-AYLIK VARLIK AYLIK ALIM MİKTARINI EN AZ 120 MİLYAR DOLAR OLARAK DEVAM ETTİRDİ.
-2020 YILI İŞSİZLİK ORANI BEKLENTİSİ %6,7 (ÖNCEKİ %7,6).
-2021 YILI PCE BEKLENTİSİ %1,8 (ÖNCEKİ %1,7).
-DOLAR SWAP HATLARI EYLÜ L 2021’E KADAR UZATILDI.
-2021 YILI GSYH BEKLENTİSİ %4,2 (ÖNCEKİ %4,0).

Tutanaklarda,

Fed’in varlık alım programlarını ekonomi için belirlenmiş olan hedeflere doğru “önemli
ilerleme” sağlanana kadar bağlı kalmayı sürdürmesi konusunda görüş birliği vardı.

Teknik Bakış

BIST-100 günü 0.14% azalış ile 1540 puandan tamamladı. İşlem hacmi 32,4 mlr TL.
DESTEK: 1536.97 1525.93 1508.90 1505.42 gap 1497.09, 1489.56 gap
DİRENÇ: 1549.55 1560.13 , 1563.62 1566.42 1569.94 1571.26 , 1582,04 %161,8 : 1604,33
USD$: 213.879 217.694 222.117 224.140 x Try: 1581 1609 1642 1657

TURSG, PETKM

Kaynak: ICBC Yatırım Günlük Bülten – (26.01.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

İşte Bitcoin fiyatının yakın zamanda 40.000 $ veya 50.000 $ ‘a ulaşmamasının nedeni

0

40.000 $ ‘a kadar olan Bitcoin fiyat artışı üstel ve görülmesi gereken bir manzara. BTC’nin 2020 getirileri şaşırtıcı bir şekilde %300 seviyesinde duruyor ve aynı durum, Ağustos ayı başlarında Bitcoin yatırımlarına başlayan MicroStrategy’nin hisse senedi fiyatı için de görülebilir. 20.000 $ ‘dan önce alım yapan kurumsal yatırımcıların şu anda bile muazzam karlar elde ettiğini söylemek yeterli. Bununla birlikte, 30.000 $ ‘ın üzerinde BTC satın alan ve kar etmeyenler şimdi BTC’nin başabaş noktasının altına düşmemesini ve fiyatın 40.000 $ seviyesini tekrar görmesini bekliyorlar. Bu yeniden ziyaret yakında gerçekleşmeyebilir, aslında, BTC yakın zamanda daha da yükselmeyecek gibi görünüyor ve işte bunun birkaç nedeni var.

Bitcoin’in bekleme süresi

Her üstel ralliden sonra, alıcının sakinleşmesi, fiyatın geri çekilmesine veya menzile bağlı kalmasına neden olur. Basın zamanında, BTC bu aşamada, menzile bağlı ve büyük dalgalanmalardan yoksun. Bu aşamada, BTC ya yükseliş / düşüş modellerinde konsolide olur ve kırılmayı bekler. Bitcoin’in durumunda, bu bir yükseliş formasyonudur.

Piyasa koşullarına bağlı olarak, bu Şubat ortasına veya Mart sonuna kadar devam edebilir.

Bitcoin için genel Q1 getirileri, önceki bir makalede görüldüğü gibi oldukça küçük. Bu nedenle, Şubat ayının getirilerinin Mart ayında geri dönerek BTC’yi başladığı yere geri getirmesini bekleyebiliriz.

Bitcoin iadeleri

Bitcoin’in aylık getirileri, BTC’nin nispeten normal bir Ocak ve Mart ayına sahip olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, Şubat ayı biraz daha yükselişli olduğundan, BTC Şubat ayında yerel zirvesine çıkabilir. Bu nedenle, ileriye doğru, düşüş olasılığını göz ardı etmeden aynı eğilimin devam etmesini bekleyebiliriz.

Bitcoin fonlama oranı

Bitcoin fonlama oranı, piyasa katılımcılarının şu anda psikolojisinin ne olduğunu gösterir. Fonlama oranı çok yüksekse, piyasa dalgalı olabilir ve benzer şekilde, daha düşük fonlama oranı piyasanın soğuduğunu gösterir. Basın zamanında, BTC fonlama oranı sıfıra yakın, tam olarak bunu gösteriyor.

Bu nedenle, ileriye dönük olarak, BTC daha az oynaklık ve daha az getiri ile menzile bağlı kalacaktır. İdeal olarak, burası uzun vadeli sahiplerin grafiğe bakmayı bıraktığı ve bir dalgalanma beklentisiyle daha fazla BTC biriktirdiği yerdir. Öte yandan yatırımcılar, aralıkları derinlemesine incelemek ve daha fazla BTC biriktirmek isteyebilirler. Üçüncü seçenek, iyi getiriler görmeye başlamış olan altcoinleri biriktirmektir. Özetle, 40.000 $ ‘a kadar değişen BTC olası değil ancak imkansız değil, ancak BTC yakın zamanda 50.000 $’ a ulaşacak veya en azından 1. çeyrekte pek olası görünmüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,596.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Gün İçi EUR/USD Paritesi Yorumları / Yatırım Finansman – 26.01.2021

0
Döviz Yorum Analizi
Döviz Yorum Analizi

Paritede yeniden 1.21 üzerindeyiz. Geçtğimiz hafta veri akışları Euro için de Dolar için de ana resmi değiştirecek güçte değildi. PMI’lar ılımlı diyebileceğimiz ölçüde ve tahmin edileceği üzere özellikle Avrupa’da hizmet sektörü pandemi nedeniyle alınan önlemlerden dolayı daralma bölgesinde. ABD’de tahvil faizleri 10 yıllık tarafta 1.10’ların hemen altında.

Bu da paritenin yükselişi için bir alan oluşabilir anlamına geliyor. Bu hafta Fed kararı var. Fed’den yeni bir adım beklenmezken, düşük faiz vurgusunun devam etmesi paritenin yükselişini destekleyebilir. 1.23 ve 1.25 yükselişte direnç ve long pozisyonlar için ana hedefler olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Yurtdışı Piyasalar Bülteni

Akşam Dolar Yorumları / IKON Menkul – 26.01.2021

0
Döviz Yorum Analizi
Döviz Yorum Analizi

USDTRY – 200 Günlük Ortalamayı Test Etmeye Devam Ediyor…

USDTRY paritesi 200 günlük ortalama üzerinde tutunma çabasına devam ediyor. 200 günlük ortalamanın günlük mumlar ile kırılması, TRY lehine hareketlerin güçlenerek devam etmesini tetikleyebilir. Ancak bunun için ortalamanın kırıldığını görmek gerekecektir. Olası tepkilerde ise yukarıda 7.40 ara direnç, 7.50 ise haftalık ana direnç olarak takip edilmekte. Aşağıda 200 günlük ortalama ile yukarıda 7.50 arasındaki bölge parite için nötr olarak görülebilir.

Destekler: 7.3560 – 7.30 – 7.19 – 7.02
Dirençler: 7.40 – 7.50 – 7.61/7.67 – 7.78

Kaynak: IKON Menkul Akşam Bülteni