arama

Blockchain Uzman Maaşları Düştü

Blockchain Uzman Maaşları Düştü

Blockchain Uzman Maaşları Düştü : Kripto para birimleri dünyasının ötesinde, blok zincir birçok endüstride oldukça önemli bir kariyer vaat ediyor.Sağlam blok zincir geliştirme bilgisine sahipseniz iyi ödeme yapan bir iş bulmak için başvuracağınız onlarca sektör vardır.Peki Blockchain Uzmanları ne kadar maaş alırlar?

Blockchain Uzman Maaşları Düştü : Uzman Maaşları Ne Kadar?

Blockchain uzmanlarına duyulan ihtiyaç günbegün artsa da, yayımlanan güncel raporlara göre maaş ortalamasında gözle görülür bir düşüş var.

 Blockchain Uzman Maaşları Düştü
Blockchain Uzman Maaşları Düştü Temsili Görsel

Yeni bir raporda, küresel iş piyasasında blockchain uzmanlığına verilen değer artmasına rağmen, Çin gibi bazı ülkelerin 2019 yılında blockchain çalışanlarına verdikleri maaş miktarında düşüş gözlendiği belirtiliyor.

“2020 China Blockchain Professional Development Report (2020 Çin Blockchain Mesleki Gelişim Raporu)” verilerine göre, Çin’deki blockchain profesyonellerine sunulan ortalama maaş 2018’den bu yana yüzde 37 azaldı.

Blockchain Uzman Maaşları Düştü : Arz ve Talep Dengesizliği

19 Mart tarihinde yayımlanan rapor, Tsinghua Üniversitesi İnternet Endüstrisi Araştırma Enstitüsü rehberliğinde derlendi.

Ortak geliştirilen rapor, blockchain profesyonel bilgi hizmeti platformu Interchain Pulse ve Pekin merkezli iş ve işçi bulma ajansı Liepin tarafından sağlandı.

Çin’deki blockchain maaşları 2019 boyunca önemli ölçüde azalmış olsa da, rapor hala çeşitli sektörlerdeki blockchain uzmanlarına olan artan talebi vurguluyor. Bununla birlikte, artan talebe, blockchain yeteneği alanında arz ve talep arasındaki artan dengesizlik de eşlik ediyor.

 Blockchain Uzman Maaşları Düştü
Blockchain Uzman Maaşları Düştü Temsili Görsel

Blockchain Odaklı Bir İş Arıyorum : Blockchain Uzmanlığı Kriterleri Neler?

İş arayanlardaki hızlı artışına rağmen, çok az kişi gerçekten iş gereksinimlerini karşılayabiliyor. Buna ek olarak, ileri teknoloji becerilerinin eksikliği, sektörün gelişimi ve benimsenmesi için en büyük engellerden biri haline geldiği raporda ifade ediliyor.

Rapor şöyle devam ediyor:

“Piyasanın arz tarafında, çok sayıda geliştirici trendleri körü körüne takip ediyor, profesyonel becerileri zayıf ve pratik bileşen yeteneklerinde ciddi sıkıntıları var.”

Blockchain Uzman Maaşları Düştü : Çin’in Blockchain’e Verdiği Önem

Cumhurbaşkanının Ekim 2019’un sonunda blockchain’in benimsenmesini hızlandırması için ülkeyi çağırmasının ardından Çin’in blockchain atılımları hızlandı.

Bu kapsamda, blockchain personel maaşlarında yaşanan düşüş beklenmedik bir durum. Ancak, yakın dönem önce yapılan profesyonel çalışma, bu yılın başlarında yayımlanan raporlarla da örtüşüyor.

 Blockchain Uzman Maaşları Düştü
Blockchain Uzmanlığı Temsili Görsel

Yatırım ve finansman anlaşmaları kapsamında Çin’in blockchain harcamaları 2019’da yüzde 40’tan fazla geriledi.

Veriler, Çin’in devlet tarafından işletilen finansal veri şirketi Xinhua ve finansal veri platformu Rhino Data tarafından sağlandı.

Ocak ayı ortasında profesyonel sosyal ağ LinkedIn, 2020 yılında bulut bilişim, analitik akıl yürütme ve yapay zeka ile birlikte blockchain’in en çok talep edilen beceri olacağını öngören bir rapor yayımlamıştı.

RAPORA GÖRE:

Blockchain 2020 Yılında En Çok Talep Gören Yetenek Olacak

Blockchain Uzmanlığı 2020:Profesyonel sosyal ağ LinkedIn’in eğitici yan kuruluşunun yeni araştırmasına göre blockchain, 2020 yılında en çok talep gören yetenek olacak.

Blockchain, LinkedIn Learning’e göre 2020 yılında bulut hesaplama, analitik mantık, yapay zeka (AI) ve kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı gibi önemli yetenekleri geride bırakarak, dünya genelinde en çok talep gören yetenek haline gelecek.

 Blockchain Uzman Maaşları Düştü
Blockchain Teknolojisi Maaşları Temsili Görsel

LinkedIn Learning 2019 listesinde ise tam aksine blockchain teknolojisinin adı bile geçmiyor. ”2019 Yılında Şirketlerin En Çok İhtiyaç Duyacağı Yetenekler” adlı liste, en çok talep gören yetenek olarak bulut hesaplamaya işaret ediyor.

2019 yılında en çok talep gören diğer yetenekleri yapay zeka, analitik mantık, insan yönetimi ve kullanıcı tasarımı oluşturuyor.

 Blockchain Uzman Maaşları Düştü

“Blockchain, kripto para dünyasında ortaya çıkarak şirketler için bir çözüm haline geldi. Yani, blockchain konusunda uzmanlığa sahip kişileri işe almak için finansal hizmet sektöründe olmanıza gerek yok. İşe alım uzmanları, blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığı, faydalarının neler olduğu ve şirkete bu teknoloji ile ilgili en iyi kimin yardımcı olabileceği konusunda daha fazla bilgi sahibi olmalılar.”

Blockchain Maaşları Ne Kadar,İş İmkanları Neler?

Blockchain Maaşları :Startup’lar,Şirketler,Teknoloji firmaları,Devletlerler

Startup Maaşları

Deneyimsiz bir blockchain geliştiricisi için ortalama yıllık maaş 50000 dolar civarında. 5 yıl ve üstü deneyime sahip olanlar için bu rakam yılda 70000 dolara ulaşabiliyor. Bazı startup’lar şirkette çalışanlarına kadro eşitliği sunuyor. Yani ek bonuslar olmuyor.

Şirketler ve Teknoloji Firmaları Maaşları

Şirketler ve teknoloji şirketleri sektördeki en iyi maaşları veriyor. Giriş seviyesindeki ücretler 70000-80000 dolara kadar çıkabiliyor. Alım satımda beş yıl tamamladıktan sonra maaşlar 100000-120000 dolara kadar yükselebiliyor! 

IBM’nin İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Mike Schade startup maaşları ve şirket maaşları arasındaki büyük farkın tek bir sebebi olduğunu söylüyor. Blockchain geliştiricileri büyük merkezi organizasyonlar için çalışmayı sevmiyor. Bu yüzden şirketler ve teknoloji firmaları doğru kişileri çekebilmek için daha fazla para ödüyor.

Devlet Blockchain Maaşları 

Ülkeden ülkeye değişse de genellikle startup’lardan veya şirketlerden daha az oluyor. Devlet için çalışmanın da kendine göre bonusları var. Devlet projeleri çok gizli veriler ve sistemler içerebildiğinden blockchain teknisyenleri çalışırken James Bond’muş gibi davranabilirler!

 Blockchain Uzman Maaşları Düştü
Blockchain Maaşları Temsili Görsel

Büyük teknoloji firmaları en çok maaşı ödüyor ancak startup’larda çalışmak daha popüler.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Görkem I.
Görkem I. Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.
follow me

Share via
Copy link
Powered by Social Snap